List nr 4
Gręzówka, 25.11.2024r.
Szanowni Rodzice!
Tematem przewodnim czwartego listu Apteczki jest potrzeba uczenia się przez całe życie i rozwijania kreatywności. Zachęcam by dostrzegać i wzmacniać w dziecku naturalną ciekawość świata. Dostrzegać potrzebę poznawania tego, co nowe oraz pokazywać, jak może odnajdować przyjemność w uczeniu się. Zależy mi, aby ukończenie szkoły nie oznaczało końca nauki w życiu dziecka, lecz aby było ono gotowe do uczenia się przez całe życie. Warto wspólnie zadbać o to, by znajdowało przyjemność w zdobywaniu wiedzy o innych lądach, ludziach, otaczającym nas świecie, a także o sobie samym. Zachęcam, by ten ZIMOWY CZAS był okazją do lepszego poznania siebie, swoich mocnych i słabszych stron oraz zbadania, co dziecku przeszkadza, a co pomaga w nauce.
W ramach projektu proszę o wyznaczanie dziecku zadań do realizowania w domu i wzmacnianie go pochwałami za to, co zrobi (np. pomoc w przygotowaniu posiłku, wyjęcie czy włożenie naczyń do zmywarki, podlanie kwiatów, odkurzenie, itp.).
Jak często dziecko słyszy, że robi coś nie tak? Masz bałagan w pokoju! Przestań bić się z siostrą! Słuchaj, kiedy do ciebie mówię. Ciągle muszę cię upominać. Uciszcie się wreszcie! Badania i obserwacje pokazują, że ciągłe upominanie nie sprawia, że dziecko zacznie zachowywać się dobrze. Warto chwalić pozytywne zachowania: Sama się dziś ubrałaś! Miło zobaczyć twoją półkę, kiedy zabawki są w pudełkach. Pamiętałeś o odłożeniu roweru na miejsce! Pochwały powinny być szczere, konkretne i szczegółowe.
Jedna z teorii psychologicznych mówi o tym, że wzmacniamy dokładnie to, na co zwracamy uwagę. Jeśli więc koncentrujemy się tylko na tym, co dziecko robi źle, wzmacniamy negatywne zachowania, a ono, nie ma szansy dowiedzieć się, jakie są pozytywne oczekiwania. Proszę, aby Państwo zrobili eksperyment i spróbowali przez ten tydzień tylko chwalić dziecko, nie komentując niewłaściwych zachowań ani sytuacji. Obserwujcie uważnie, co się wydarzy. Spróbujcie znaleźć symbol dobrych stron dziecka i umieścić go w APTECZCE.
Życzę dobrej zabawy, bo nauka i praca mogą być świetną zabawą☺.
Z wyrazami szacunku
Ewelina Skrzek- Psycholog