14 MARCA jest dniem liczby π. Data jest nieprzypadkowa, ponieważ według amerykańskiego zapisu daty 14 marca to 3,14 , czyli zaokrąglenie liczby Pi do dwóch miejsc po przecinku.
Liczba Pi to stała matematyczna określana jako stosunek długości okręgu do długości jego średnicy. Wynosi w przybliżeniu – 3,141592... Jest jedną z pierwszych odkrytych przez człowieka liczb niewymiernych.
Liczba Pi bywa nazywana „ludolfiną”. Nazwa „ludolfina” pochodzi od imienia holenderskiego matematyka Ludolfa van Ceulena, który w 1610 roku obliczył wartość liczby Pi z dokładnością do 35 cyfr po przecinku. Zapis ten wyryto nawet na jego nagrobku.
Również w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Liczby Pi. Przygotowania do tego święta trwały cały tydzień. W działania te zaangażowani byli uczniowie klas IV – VIII.
Uczniowie klas ósmych przeprowadzili eksperyment prowadzący do wyznaczenia wartości liczby Pi. W grupach kilkuosobowych mierzyli obwody i średnice kilku okrągłych przedmiotów, a następnie dzielili długość okręgu przez średnicę. Swoje pomiary i wyniki obliczeń zebrali w tabeli. Na forum klasy podjęto dyskusję na temat otrzymanych wyników i różnic między nimi. Wyciągnięto wnioski dotyczące przeprowadzonego doświadczenia.
Uczniowie klas Va i Vb przygotowali bardzo ciekawe i kolorowe plakaty zawierające różne ciekawostki o liczbie π. Plakaty te zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym.
Uczniowie klas VIa i VIb zrobili rebusy z liczbą π, które również zostały zaprezentowane na korytarzu szkolnym.
Uczniowie klas VIIa i VIIb przygotowali wierszyki pozwalające zapamiętać kilkanaście początkowych cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby π.
Wszyscy uczniowie klasy IVa na korytarzu szkolnym zaprezentowali rozwinięcie dziesiętne liczby π.
W dniu święta ludolfiny uczniowie klas ósmych rozwiązywali zadania związane z liczbą π. Uczennice klas ósmych udekorowały ciasteczka w kształcie liczby π, którymi poczęstowali nauczycieli oraz uczniów. W czasie zadań logicznych uczniowie wysłuchali utworu muzycznego prezentującego rozwinięcie liczby π. Autor utworu kolejnym cyfrom rozwinięcia dziesiętnego przyporządkował dźwięki.
W czasie przerwy uczniowie młodszych klas mogli dowiedzieć się, gdzie w rozwinięciu dziesiętnym liczby π znajduje się ich data urodzenia.
Na korytarzu szkolnym przygotowana została gazetka ścienna prezentująca ciekawostki o liczbie π.
Mamy nadzieję, że liczba π na długo pozostanie w pamięci uczniów jako wyjątkowa, przedziwna i bardzo słodka liczba.
Joanna Rojewska, Elżbieta Krasuska