Podręczniki dla uczniów na rok szkolny 2024/2025
POŻEGNANIE ÓSMOKLASISTÓW ANNO DOMINI 2024
,,Kiedy wydaje się, że wszystko się skończyło, wtedy dopiero wszystko się zaczyna.”
[ks. Jan Twardowski]
21 czerwca 2024 r. to kolejny ważny dzień w historii naszej szkolnej społeczności. Podczas uroczystej akademii pożegnaliśmy ósmoklasistów, którzy zakończyli swoją edukację w murach naszej szkoły. Akademia rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego oraz złożeniem uroczystego ślubowania.
Pani Dyrektor, podczas swojego przemówienia, skierowała ciepłe słowa do wszystkich zebranych, dziękując za wspólne lata nauki, radości i trosk. Wraz z wychowawcą Panią Agnieszką Rzepecką wręczyła świadectwa ukończenia szkoły podstawowej uczniom oraz listy gratulacyjne i podziękowania dla rodziców.
Przed Wami nowe wyzwania i decyzje.
Życzymy wszystkim sukcesów w dalszej edukacji.
Opracowała: M. Kozakowska
5
UROCZYSTOŚĆ ZAKOŃCZENIA ROKU SZKOLNEGO 2023/2024
21 czerwca uroczyście pożegnaliśmy rok szkolny 2023/2024 i powitaliśmy wakacje. Był to szczególny dzień zarówno dla naszych uczniów, jak i dla całej kadry. Dzień, w którym radość przeplatała się ze wzruszeniem, a uśmiech - z zadumą. Ten rok szkolny był pełen wyzwań i tym bardziej chcemy cieszyć się z codziennych - małych i dużych - sukcesów naszych uczniów. To wielki przywilej dostrzegać ich zmiany i być częścią karty historii każdego z nich. Uroczystość zakończenia roku szkolnego była nie tylko okazją do podsumowania minionych miesięcy, ale również do wspólnego świętowania i cieszenia się z osiągnięć całej społeczności szkolnej. W uroczystości udział wzięli uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz zaproszeni goście. Pani Dyrektor Leokadia Kozioł w swoim przemówieniu pogratulowała uczniom sukcesów i podkreśliła ich zaangażowanie w naukę. Oczywiście nie obyło się też bez podziękowań dla grona pedagogicznego i rodziców - za trud włożony w wychowanie dzieci.
Następnie Pani Dyrektor wręczyła wyróżniającym się uczniom świadectwa z biało-czerwonym paskiem, dyplomy i nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców oraz listy gratulacyjne. To wyjątkowy rodzaj uhonorowania uczniów z wysokimi wynikami w nauce.
Podczas akademii zakończenia roku szkolnego szczególne podziękowania przekazano ks. Adamowi Krasuskiemu, który obchodził Jubileusz 40-lecia kapłaństwa, Z okazji rocznicy święceń kapłańskich życzymy Bożego błogosławieństwa na dalsze lata posługi.
Kolejny rok szkolny za nami. Chwilami było ciężko, chwilami zabawnie, kręte ścieżki prowadziły nas do tego dnia Jednak mamy nadzieję, że każdy z uczniów pozytywnie wspomina minione miesiące. Wakacje czas zacząć... Nie pozostaje nic innego, jak tylko życzyć słonecznych i bezpiecznych dni. Chwilo trwaj!
Opracowała: M. Kozakowska
13
„POŻEGNANIA NADSZEDŁ CZAS” – POŻEGNANIE 6-LATKÓW
Czas leci nieubłaganie i te dzieci, które jeszcze niedawno przekraczały po raz pierwszy progi przedszkola, dziś szykują się do rozpoczęcia kolejnego etapu w życiu - edukacji szkolnej. 20 czerwca 2024r. dzieci z grupy ,,Sówki”, zaprezentowały się podczas uroczystości pożegnalnej z przedszkolem, na którą zostali zaproszeni wszyscy rodzice najstarszych przedszkolaków, pani dyrektor, nauczyciele oraz pracownicy naszej placówki, a także przewodniczący Rady Rodziców. Uroczystość rozpoczęła się od powitania przybyłych gości przez wychowawczynie: panią Agnieszkę i panią Elę.
Program był bardzo różnorodny - były piosenki, wierszyki, tańce oraz granie na instrumentach. Wiersze i piosenki opowiadały o pożegnaniu, tęsknocie, ale i nowych zadaniach czekających na przyszłych uczniów. Można było również w nich usłyszeć słowa wdzięczności i uznania dla wszystkich pracowników szkoły, poczynając od pani dyrektor, a kończąc na paniach woźnych. Po występach artystycznych 6-latków, słowa podziękowania do najstarszych kolegów skierowały dzieci z młodszych grup przedszkolnych, okraszając je piosenką o mądrych dzieciach. Na koniec przyszedł czas na nagrody i podziękowania. Pani Dyrektor dziękowała dzieciom za wspaniały program artystyczny i życzyła sukcesów w szkole, natomiast rodzicom dziękowała za współpracę i szczególne zaangażowanie w pracę przedszkola. Rodzice 6-latków składali podziękowania za opiekę, cierpliwość, serce i ogromny trud włożony w edukację małych podopiecznych. Na zakończenie odbył się słodki poczęstunek w postaci bajkowo-kolorowego tortu z imionami naszych przedszkolaków, a właściwie już absolwentów. Pożegnania zawsze są trudne, ale to pożegnanie zawiera w sobie obietnicę przygody jaką jest dorastanie. Dlatego ze wzruszeniem w sercach, ale i uśmiechem na ustach, życzymy Wam drogie sześciolatki – POWODZENIA W SZKOLE WIELU SUKCESÓW I SPEŁNIENIA MARZEŃ, A WSZYSTKIM DZIECIOM BEZPIECZNYCH I RADOSNYCH WAKACJI!
WYCIECZKA 6-LATKÓW DO MAJA LANDU
Dnia 18 czerwca 2024r. najstarsza grupa przedszkolna wybrała się wspólnie z wychowawczyniami, a także z rodzicami i rodzeństwem na wycieczkę do Maja Landu w Góraszce k/Warszawy. W parku rozrywki spędziliśmy wspaniały dzień. Atrakcjom nie było końca: karuzele, samoloty, podróż statkiem, ogromna zjeżdżalnia oraz atrakcje wodne w plenerze. Wielu z nas, pomimo odrobiny strachu, odważyło się odbyć podróż pędzącą koleją. Byliśmy także na urodzinach Pszczółki Mai śpiewając razem z jej przyjaciółmi piosenki. A jak to bywa – jak są urodziny, to jest również i jedzenie. Tak również było i u nas. Po tańcach i piosenkach urodzinowych nadszedł czas na pyszny obiad, a po nim już powrót do domów. To był dzień pełen pozytywnych emocji i wrażeń dla dzieci, jak i dla dorosłych.
12
BEZPIECZNE WAKACJE
Drodzy Uczniowie!
Szybko minął nam ten rok szkolny… Zaczyna się najpiękniejsza pora – wakacje… To czas letnich kąpieli, słońca, długich spacerów i ciekawych przygód. Życzymy Wam, by wakacje były bezpieczne, pełne wrażeń, nowych kolegów, miejsc i zabaw. A gdy już odpoczniecie – wracajcie do szkoły w pełni wypoczęci.
Z uwagi na bezpieczeństwo dzieci podczas letniego wypoczynku zachęcamy wszystkich rodziców do zapoznania się z publikacją Ministerstwa Edukacji Narodowej:
Bezpieczny wypoczynek – poradnik MEN dla rodziców i opiekunów
Życzymy UDANYCH i BEZPIECZNYCH WAKACJI
Życzenia Lubelskiego Kuratora Oświaty
Spotkanie z fizjoterapeutą
19 czerwca naszym gościem była Fizjoterapeuta Iwona Sadowska, która specjalizuje się w terapii skolioz i wad postawy. Celem spotkania było propagowanie zdrowego i aktywnego stylu życia. Dzieci mogły zobaczyć przyrządy i pomoce diagnostyczne oraz sprawdzić się w zadaniach ruchowych. Osoby chętne skorzystały z diagnostyki stóp metodą odbicia lustrzanego za pomocą podoskopu.
4
Szkolny konkurs matematyczny w klasach I-III
W maju odbył się konkurs matematyczny dla klas I-III, którego celem było:
- popularyzowanie matematyki wśród uczniów,
-rozwijanie zdolności i zainteresowań matematycznych,
-kształtowanie umiejętności logicznego myślenia,
-wskazywanie praktycznych zastosowań matematyki w życiu codziennym,
- budzenie nawyku współzawodnictwa,
- dostarczanie radosnych przeżyć i zadowolenia z osiągania sukcesu.
Wyniki konkursu:
Klasa Ia
I miejsce- Eliza Królak i Alan Dybciak
II miejsce- Jan Chromiński
III miejsce – Andrzej Dużyński
Klasa IIa
I miejsce – Adam Rybka
II miejsce- Ala Kaczor
III miejsce- Nikodem Szaszko
Klasa IIb
I miejsce – Oskar Baniak
II miejsce- Mikołaj Skoczylas
III miejsce- Adam Pakuła
Klasa IIIa
I miejsce – Natalia Cabaj
II miejsce- Artur Dużyński
III miejsce- Maciej Koper
Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów – organizatorzy R. Olszewska i D. Sójka
DZIEŃ SPORTU I ZDROWIA
Dzień Sportu i Zdrowia w naszej szkole to okazja do promocji aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia wśród uczniów. To czas, który kojarzy się nie tylko z dobrąa zabawą i duchem rywalizacji, ale ma także wspomóc rozwijanie świadomego udziału w różnych formach aktywności sportowo-rekreacyjnej oraz we współzawodnictwie sportowym.
W programie imprezy znalazło się siedem konkurencji sportowo-ruchowych dla klas I-VI oraz rozegrane zostały również finałowe mecze piłki nożnej chłopców klas IV – VI przy silnym wsparciu i pomocy uczniów klas starszych.
Końcowym akcentem tego szczególnego dnia było przyrządzenie i wspólne spożywanie w klasach samodzielnie przygotowanego przez uczniów drugiego śniadania. Po zakończeniu wszystkich konkurencji sportowych i zliczeniu punktów odbyła się uroczysta dekoracja zwycięzców. Pani wiceyrektor wręczyła dyplomy i nagrody najlepszym sportowcom tego dnia.
Zmagania sportowe dostarczyły uczestnikom niesamowitych wrażeń ruchowych, sporą dawkę sportowej adrenaliny i pozwoliły w miłej atmosferze spędzić ten szczególny dzień roku szkolnego.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za sportowa postawę. Dziękujemy również nauczycielom, którzy aktywnie zaangażowali się w organizację Dnia Sportu.
Apel dla uczniów podsumowujący pracę w roku szkolnym 2023/2024
19 czerwca 2024 r. odbył się apel dla uczniów podsumowujący pracę w roku szkolnym 2023/2024 podczas którego uczniowie przedstawili rady i zasady jak bezpiecznie spędzić wakacje. Pani Dyrektor Regina Hermanowicz złożyła gratulacje uczniom, którzy: uczestniczyli w konkursach, zawodach sportowych i w projektach edukacyjnych organizowanych na terenie szkoły, pracowali w aktywie bibliotecznym, uczniom działającym w Wolontariacie.
Pani Katarzyna Strzelec dokonała podsumowania Dnia Sportu i Zdrowia, wręczyła dyplomy, drobne upominki uczniom biorącym udział w dzisiejszym wydarzeniu.
Na zakończenie druhna Jolanta Grzyb podziękowała Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej za aktywne zaangażowanie na rzecz szkoły, straży i lokalnej społeczności.
Wszystkim wyróżnionym uczniom serdecznie gratulujemy osiągniętych sukcesów, a nauczycielom, rodzicom, opiekunom dziękujemy za pracę z dziećmi przez cały rok szkolny. Życzymy wszystkim udanego i bezpiecznego wypoczynku, abyście po wakacjach powrócili do szkoły z nowym zapasem sił do nauki i pracy.
Opracowała: M. Kozakowska
24
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2023/2024 r.
Godz. 7.30 - Wyjazd autobusów z Łukowa
Godz. 8.00 - Msza w Parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Gręzówce
Godz. 9.15 - Uroczyste zakończenie w sali gimnastycznej
Około 10.50 - Odjazd autobusów szkolnych spod szkoły po zakończeniu uroczystości
Świetlicowy turniej piłki nożnej
17 czerwca podsumowaliśmy ostatni w tym roku szkolnym turniej sportowy zorganizowany przez świetlicę szkolną. Klasy edukacji wczesnoszkolnej zaprezentowały wyrównany poziom, więc o kolejności miejsc decydowała ilość strzelonych bramek:
I miejsce zajęła drużyna klasy IIIa
II miejsce zajęła drużyna klasy Ia
III miejsce zajęła drużyna klasy IIa
IV miejsce zajęła drużyna klasy IIb.
Królem strzelców został Artur Dużyński- uczeń klasy IIIa, który strzelił łącznie 5 bramek. Organizatorzy wręczyli drużynom pamiątkowe dyplomy i talony na zakup lodów. Sponsorem nagród był sklepik szkolny.
Uroczystość otwarcia Izby Pamięci Tadeusza Szenejki w Zespole Szkół w Gręzówce.
Zostawiajmy po sobie dobre imię i trwałą pamięć wśród śmiertelnych,
aby nasze życie nie przeszło nadaremnie.Leonado da Vinci
W dniu 12 czerwca 2024 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość otwarcia i wyświęcenia Izby Pamięci inż. T. Szenejki, mającej upamiętnić społecznika z okresu międzywojennego, leśnika, wielkiego patriotę, którego życie i działalność nierozerwalnie splotły się z historią Gręzówki i okolic. Powstanie Izby, materialnego świadectwa wielkiego zaangażowania społecznego tego człowieka, było możliwe dzięki licznie zgromadzonym pamiątkom, przechowanym i przekazanym w nasze ręce przez Jego najbliższą rodzinę.
W uroczystości wzięli udział liczni goście, w tym krewni Inżyniera. Nasi uczniowie zaprezentowali część artystyczną, której głównym punktem było przybliżenie postaci dzisiejszego bohatera. Młodsze dzieci popisały się pięknym tańcem, natomiast uczniowie klas starszych uświetnili spotkanie utworami wokalnymi oraz nastrojowym koncertem instrumentalnym. Najważniejszym punktem obchodów było otwarcie Izby. Odbyło się ono przez symboliczne przecięcie wstęgi i wyświęcenie, którego dokonał ks. proboszcz naszej parafii. Po tej doniosłej chwili Pani Dyrektor wręczyła podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w organizację i utworzenie tego miejsca. Kolejnym punktem były wypowiedzi gości. Głos zabrali: wicestarosta Powiatu Łukowskiego- Pan Janusz Kozioł, sekretarz Gminy Łuków – Pan Wojciech Szczygieł, nadleśniczy Nadleśnictwa Łuków – Pan Grzegorz Uss, prezes PTTK Oddział w Siedlcach – Pani Anna Kirchner, Pani Dyrektor ZS w Gręzówce - Leokadia Kozioł oraz opiekun Izby Pamięci – Urszula Jurzyk. Wśród zabierających głos byli również członkowie rodziny Tadeusza Szenejki, którzy dorzucili garść wspomnień o swoim przodku i w ciepłych słowach, ze wzruszeniem podziękowali za uczczenie Jego pamięci.
Wierzymy głęboko, że utworzenie Izby stanie się przyczynkiem do pogłębiania wiedzy o tym lokalnym działaczu i wybitnym człowieku. Niech ta Izba będzie wyrazem wdzięczności za Jego dokonania.
Opracowała: Urszula Jurzyk
47
„USPRAWNIANIE PRZEZ MALOWANIE” - Podsumowanie innowacji pedagogiczno-terapeutycznej
Od października do czerwca 2024 r. w Zespole Szkół w Gręzówce realizowana była innowacja pedagogiczno-terapeutyczna „USPRAWNIANIE PRZEZ MALOWANIE”. Poprzez wykorzystanie naturalnego zainteresowania uczniów działaniami plastycznymi rozwijano rozwój poznawczy. Przy wykorzystaniu technik plastycznych uczniowie mieli możliwość wyrażać własne emocje. Nastąpiło duże wsparcie rozwoju emocjonalno – społecznego, wzajemnego szacunku w relacji młodszy – starszy kolega, jak również rozwoju edukacyjnego. Uczniowie chętnie uczestniczyli w innowacyjnych zajęciach. Podczas zajęć usprawniono małą motorykę poprzez wykonywanie przeróżnych prac plastycznych według Kalendarza Uroczystości Szkolnych.
W wyniku przeprowadzonej ewaluacji można stwierdzić, iż innowacyjność zajęć rewalidacyjnych przyczyniła się do atrakcyjności zajęć, umiejętności budowania relacji koleżeńskich, rozwinięcia kreatywności, jak również poprawy sprawności manualnej uczniów i koncentracji uwagi.
Opracowały: M. Kozakowska, M. Turemka
8
NAKRĘCYMAMY SIĘ NA POMAGANIE
"Jestem nie po to,
aby mnie kochali i podziwiali,
ale po to, abym ja działał i kochał.
Janusz Korczak
W dniu 18.06.2024 r. delegacja przedszkolaków z wielką radością przekazała korki, które zbierane były przez wszystkich uczniów Zespołu Szkół w Gręzówce. W naszej szkole i przedszkolu prowadzonych jest wiele akcji charytatywnych jedną z nich jest akcja zbierania korków dla podopiecznych z hospicjum " Małego Księcia” w Lublinie. To akcja charytatywno - ekologiczna, polegająca na łączeniu przyjemnego z pożytecznym. Niebieski pojemnik uśmiechniętego zakrętkożercy od ponad 11 lat znajduje się na korytarzu naszej szkoły.Dzięki bezinteresownej pomocy naszych uczniów hospicjum pomaga spełniać marzenia swoich podopiecznych , gdyż najmniejszy gest ma ogromne znaczenie i jest szansą na lepsze życie dla osób obdarowywanych, jak również wewnętrzną satysfakcją dla darczyńców.
W tym roku połowę korków przekazano również na pomoc dla Marysi Dołęga - absolwentki naszej szkoły.
W dalszym ciągu zachęcamy do zbiórki korków - RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ!!!
Dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom, znajomym za włączenie się po raz kolejny do zbiórki korków.
2
Wręczenie nagród w konkursie „Łukowskie Amonity”
16 czerwca 2024r. w Zespole Szkół w Gołaszynie, podczas festynu geologicznego, odbyło się w wręczenie nagród w III Gminnym Konkursie Plastycznym pod hasłem ,,Łukowskie Amonity. Laureatem został uczeń naszej szkoły Szymon Włoczewski z kl. 6a, który wykonał pracę na zakończenie programu LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI i otrzymał I miejsce w III kategorii: kl. IV-VIII (spośród 40 prac). Na jego księdze znalazły się amonity, fotografia wykonana we wrześniu podczas pleneru w Klimkach oraz spirala wykonana długopisem 3D. Naszą szkołę reprezentowała również Hanna Świder, która przedstawiła głowonogi wykonane długopisami 3D. PATRONAT HONOROWY nad konkursem objął Wójt Gminy Łuków.
Gratulacje i życzenia dalszych sukcesów!
Beata Wysokińska
List gratulacyjny dla Ali
Uczennica klasy 2a otrzymała list gratulacyjny za wybitne osiągnięcia sportowe w karate . Życzymy dalszych sukcesów oraz realizacji marzeń i celów.
LAUREACI KONKURSU "ŻYCIE I DZIAŁALNOŚĆ TADEUSZA SZENEJKI"
W dniach od 27 maja do 5 czerwca MDP ogłosiła konkurs na wiersz o Tadeuszu Szenejce dla uczniów klas IV-VIII.
I miejsce zdobyła Antonina Koper z klasy IV wraz z mamą Anną,
II miejsce zdobyli Gabriela Koper z klasy VI z tatą Grzegorzem i Błażej Wielgórski z mamą Marzeną z klasy V. GRATULUJEMY!
SERDECZNIE PODZIĘKOWANIA dla Nadleśnictwa Łuków i Starostwa Powiatowego w Łukowie za ufundowanie nagród.
Kto spisywał dzieje Polski? Sztuka pisania piórem.
Pisanie piórem jest sztuką, która od wieków zachwycała ludzi kunsztem, elegancją i precyzją. Choć w dzisiejszych czasach korzystamy głównie z elektronicznych urządzeń do notowania, wiele osób nadal ceni tradycyjne pisanie piórem. Uczniowie klasy 5a na zajęciach dodatkowych z historii próbowali sprostać tej trudnej sztuce. (Laboratoria Przyszłości)
3
Archiwum Aktualności