PEDAGOG SZKOLNY - Katarzyna Strzelec
Godziny pracy rok szkolny 2024/2025:
poniedziałek 10.00-12.00
wtorek 9.00-10.50
11.35-13.35
14.20-15.30
środa 12.00-13.35
15.20-15.45
czwartek
---------------
piątek 11.30-15.30
Zwróć się do pedagoga szkolnego, gdy:
-
Masz problemy z nauką.
-
Nie radzisz sobie w kontaktach rówieśniczych.
-
Jesteś ofiarą agresji słownej, fizycznej.
-
Chcesz podzielić się swoją radością, sukcesem.
-
Chciałbyś z kimś porozmawiać.
-
Chciałbyś pomóc innym, nie wiesz w jaki sposób.
-
Masz ciekawe pomysły, którymi chcesz się podzielić.
ZADANIA PEDAGOGA
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 30 kwietnia 2013r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach - do zadań pedagoga należy w szczególności:
1) rozpoznawanie indywidualnych potrzeb uczniów oraz analizowanie przyczyn niepowodzeń szkolnych,
2) określanie form i sposobów udzielania uczniom, w tym uczniom z wybitnymi uzdolnieniami, pomocy psychologiczno-pedagogicznej, odpowiednio do rozpoznanych potrzeb,
3) organizowanie i prowadzenie różnych form pomocy psychologiczno-pedagogicznej
dla uczniów, rodziców i nauczycieli,4) podejmowanie działań wychowawczych i profilaktycznych wynikających z programu wychowawczego szkoły i programu profilaktyki [...] w stosunku do uczniów, z udziałem rodziców i nauczycieli,
5) wspieranie działań wychowawczych i opiekuńczych nauczycieli, wynikających z programu wychowawczego szkoły i programu profilaktyki,
6) planowanie i koordynowanie zadań realizowanych przez szkołę na rzecz uczniów, rodziców i nauczycieli w zakresie wyboru przez uczniów kierunku kształcenia i zawodu,
w przypadku gdy w szkole nie jest zatrudniony doradca zawodowy,7) działanie na rzecz zorganizowania opieki i pomocy materialnej uczniom znajdującym się
w trudnej sytuacji życiowej.Zachęcam Państwa do wspólnego obejrzenia z dziećmi filmu o koronawirusie, który w bardzo przystępny sposób odpowiada na wiele pytań nurtujących dzieci.Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował film z serii wsparcie psychologiczne w czasie pandemii. Warto obejrzeć całą serię
Tym razem film dla rodziców. Trudny temat o depresji nastolatków
Rozwój umiejętności radzenia sobie z niepowodzeniem
JAK ZMOTYWOWAĆ SIĘ DO NAUKI I UCZYĆ SIĘ Z PRZYJEMNOŚCIĄ...?
Tym razem polecam Uczniom i Rodzicom kilka podpowiedzi, jak zmotywować się do pracy. Jak odnaleźć w sobie motywację potrzebną do podjęcia działania i rozpoczęcia nauki.
Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne: na czym polegają i do kogo są skierowane?
Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne kojarzą się rodzicom z zajęciami wyrównawczymi, gdy ich dziecko ma zaległości w szkole. Tymczasem są skierowane do innej grupy docelowej. Mają za zadanie pomóc dziecku w przezwyciężeniu kłopotów w opanowaniu konkretnych umiejętności i przyswojeniu danej wiedzy. Na czym właściwie polegają?
Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne są rodzajem terapii pedagogicznej (zwanej również terapią wychowawczą), ukierunkowanej na korygowanie i kompensowanie zaburzeń psychoruchowych dziecka jako jednej ze szczególnie ważnych przyczyn niepowodzeń w przedszkolu lub szkole. Zajęcia dedykowane są głównie dzieciom, którym brak opanowania pewnych umiejętności utrudnia prawidłowy rozwój. Zajęcia mają za zadanie rozwijać oraz aktywizować funkcje osobowościowe i intelektualne młodych pacjentów, pomóc im w pełni uczestniczyć w procesie dydaktyczno-wychowawczym.
Cele zajęć korekcyjno kompensacyjnych
Kluczowym celem zajęć korekcyjno-kompensacyjnych jest pomoc uczestnikowi w pokonaniu trudności uniemożliwiających mu uzyskiwanie dobrych wyników w przedszkolu lub szkole. Prowadzący zajęcia nauczyciel korzysta z różnorodnych metod wspomagania rozwoju psychofizycznego, by osiągnąć najlepsze wyniki w pomocy dzieciom.
Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne: ćwiczenia
W czasie zajęć wykorzystywane są najnowsze metody wspomagania rozwoju psychofizycznego, poprawy efektywności przyswajania treści programowych, korygowania i kompensowania zaburzeń funkcji poznawczych. Specjaliści pomagają w zdobywaniu jednych z bardziej podstawowych umiejętności: naukę czytania, pisania, liczenia poprzez:
- ćwiczenie poprawy koncentracji uwagi na danej czynności, spostrzegawczości,
- ćwiczenie poprawy pamięci i logicznego myślenia,
- doskonalenie sprawności ruchowej,
- polepszanie funkcji wzrokowej wraz z funkcją orientacji przestrzennej,
- usprawnianie funkcji słuchowej,
- doskonalenie sprawności manualnej,
- kształtowanie umiejętności porównywania, segregowania i samokontroli,
- poprawę umiejętności czytania,
- usprawnianie integracji percepcyjno-motorycznej,
- doskonalenie umiejętności pisania,
- poprawę umiejętności liczenia wraz wykonywaniem średniej trudności działań matematycznych,
- ulepszanie umiejętności stosowania poprawnej ortografii.
PORADNIK DLA RODZICÓW
Wskazówki dla Rodziców do pracy w domu z dziećmi uczęszczającymi na zajęcia korekcyjno – kompensacyjne (i nie tylko:))
Szanowny Rodzicu, związku z nauką na odległość i realizacją zadań korekcyjno-kompensacyjnych w domu, wspomagaj swoje dziecko w nauce i nie zapominaj o następujących zasadach:
- Dbaj, aby dziecko wykonywało dokładnie i poprawnie wszelkie polecenia. Przedstawiając mu zadanie do wykonania lub wydając polecenie, nie pomijaj niczego, co może ci się wydawać zbyt oczywiste bądź proste. Sprawdź, czy dziecko dobrze zrozumiało, co ma robić i czego od niego oczekujesz. Podawaj tylko proste, krótkie polecenia.
- Pamiętaj: „raz” nigdy nie wystarcza – uczenie się dzieci ryzyka dysleksji wymaga niezmiernie wielu ćwiczeń i powtórzeń. Jest to potrzebne, aby dana wiedza się utrwaliła, a czynności uległy automatyzacji.
- Naucz dziecko odpowiedzialności za wykonaną pracę przez wykształcenie nawyku jej kontrolowania i poprawiania, zanim odda ci do sprawdzenia.
- Staraj się pracować z dzieckiem twórczo, w sposób niekonwencjonalny, interesujący. Wykorzystuj nowe pomoce, zaskakujące formy uczenia się, na przykład niech dziecko uczy się liter, układając ich wzór z ciekawych przedmiotów.
- Staraj się zainteresować dziecko tym, czego się uczy. Dobrze, jeśli samo odkrywa, co powinno wiedzieć.
- Stosuj wzmocnienia (pochwały, nagrody rzeczowe lub miłe wydarzenia). Niektóre z nich wcześniej ustal jako nagrody i określ zasady ich przyznawania.
- Uczenie i odrabianie zadań domowych organizuj systemem „małych kroków”: materiał podziel na części (nie za dużo naraz).
- Obserwuj dziecko, gdy dostrzegasz znużenie, stosuj krótkie przerwy relaksacyjne połączone z aktywnością ruchową.
- Wdrażaj porządek i stały rozkład dnia (ta sama pora wstawania, spożywania posiłków, wykonywania obowiązków, kładzenia się spać). Daje to poczucie spokoju i ładu. Organizm dziecka, zwłaszcza układ nerwowy, ma czas na regenerację.
- Planuj z wyprzedzeniem wszystkie sprawy dodatkowe (nieujęte w rozkładzie dnia), w których dziecko będzie uczestniczyć.
- Dyskretnie przypominaj dziecku o jego obowiązkach.
- Daj dziecku czas na odpoczynek po szkole, odrabianie lekcji powinno się odbywać po niezbyt długiej przerwie. Tuż przed rozpoczęciem pracy niech dziecko wykona kilka ćwiczeń ruchowych przy muzyce.
- Zapewniaj dziecku miłe i spokojne miejsce do odpoczynku i zabawy.
- Stwarzaj dziecku warunki do koncentracji uwagi podczas odrabiania lekcji. Trzeba ograniczyć silne bodźce (wyłącz głośną muzykę, telewizor, radio, unikaj głośnych rozmów). Wokół stołu do odrabiania lekcji nie eksponuj zabawek, by nie rozpraszać dziecka.
- Ograniczaj dziecku oglądanie telewizji i granie w gry komputerowe. Zajęcia te powinny się odbywać we wcześniej zaplanowanym czasie i być traktowane jako nagroda (dozowana w ścisłych granicach czasowych). W zamian bardzo wskazane jest wyjście z dzieckiem na spacer lub udział raz w tygodniu w zajęciach sportowych, plastycznych czy tanecznych.
- Dostosuj ilość nauki do możliwości psychofizycznych dziecka.
- Rozbudzaj w dziecku zainteresowania.
- Dbaj o prawidłową dietę, bogatą w białko i nienasycone kwasy tłuszczowe (ryby, owoce morza, tran, witaminy A+E).
- Pilnuj, aby przystępując do nauki, dziecko nie było głodne ani spragnione. Ucz dziecko relaksacji.
Karty_pracy_na_1_miesiac_zdalnego_nauczania.docx
Karty_pracy_na_miesiac_(GRUDZIEN)_zdalnego_nauczania.docx
Karty_pracy_na_2_miesiac_(STYCZEN)_zdalnego_nauczania.docx
Karty_pracy_zdalne_nauczanie.docx
Życzę powodzenia,
nauczyciel terapeuta pedagogiczny, Katarzyna Strzelec
-