• Z życia biblioteki…

          •          Chcesz usprawnić swoje dłonie albo może utrwalić wiedzę matematyczną? Świetnie! Z okazji Światowego Dnia Origami biblioteka zaprasza Cię do wypożyczenia książki „Magiczne trójkąty, czyli origami płaskie i przestrzenne z trójkąta”.

             

          • Młodzi mają głos

          • "Młodzi głosują" to lekcja demokracji w praktyce. Uczniowie, poprzez własne działania, dowiedzieli się więcej o roli Sejmu i Senatu, ordynacji wyborczej. Zyskali  okazję, by tak jak dorośli, oddać głos na startujące komitety i dać znać o swoich poglądach. 

             

          • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

          • 13.10.2023 r. Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół w Gręzówce wraz z Dyrekcją, zaproszonymi gośćmi i nauczycielami uczcił 250. rocznicę utworzenia Komisji Edukacji Narodowej. Mieliśmy zaszczyt gościć na tej uroczystości m.in.:  Pana Wojciecha Szczygła, zastępcę Wójta Gminy Łuków, Panią Sabinę Mioduchowską, wieloletnią wicedyrektor naszej szkoły, będącą na emeryturze,  przewodniczącego Rady Rodziców Huberta Królaka, ks. Proboszcza Adama Krasuskiego oraz emerytowanych nauczycieli i pracowników administracyjno - obsługowych naszej placówki.  Uroczystość poprowadzili uczniowie reprezentujący zarząd Samorządu Uczniowskiego. W podniosłą atmosferę Dnia Edukacji Narodowej wprowadził nas Zespół Ludowy „Lipka” uroczystym tańcem „Cygan”. W ich wykonaniu obejrzeliśmy także polkę lubelską. Zespół ludowy „Folklor” zatańczył zaś krakowiaka „Smok wawelski” oraz kujawiaka „Czerwone jabłuszko”. Po występie tanecznym wysłuchaliśmy przemówień: Pani Dyrektor Zespołu Szkół w Gręzówce, Leokadii Kozioł,  Pana wicewójta, Wojciecha Szczygła oraz Pana przewodniczącego Rady Rodziców, Huberta Królaka.                           

            Z zaciekawieniem wysłuchaliśmy wierszy o nauczycielach w wykonaniu uczniów klasy 6a. Na zakończenie zespół wokalny klas piątych wykonał piosenkę dla gości oraz zaintonował „Sto lat”. Wszyscy zaproszeni goście otrzymali od uczniów symboliczne róże.

          • Warszaty robienia wiązanek na groby żołnierskie

          • Zbliżają się święta Wszystkich Świętych, tradycją naszej szkoły od wielu pokoleń jest, że dzieci wraz z nauczycielami niosą na groby żołnierskie wiązanki i znicze. Jest to doskonała lekcja wychowania obywatelskiego i patriotyzmu która uczy od najmłodszych lat szacunku dla zmarłych, odpowiedniego zachowania się na cmentarzu oraz obowiązku dbania o cmentarze wojskowe. W tym roku na pierwszym spotkaniu Rady Rodziców min. rozmawialiśmy o zainicjowaniu wspólnych działań, które zbliżą nasze szkolne środowisko. Więc.... Rada Rodziców serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na warsztaty robienia wiązanek na groby żołnierskie Zapewniamy gałązki na wiązanki, sznurek i inne materiały potrzebne do wykonania wiązanki. Prosimy, aby dzieci przyniosły 2-3 kwiatki sztuczne, bibułę kolorową ewentualnie wstążki. Aby nasze wiązanki były piękne zaprosiliśmy do współpracy lokalną artystkę ludową Panią Elżbietę Sadło TERMIN: 26.10.2023 r. Godzina: 14.30-16.30 Miejsce: Świetlica szkolna prosimy o przekazanie informacji w klasach aby zapewnić odpowiednią ilość podkładu prosimy o zgłoszenie chętnych dzieci do 25.10.2023 (środa) SERDECZNIE ZAPRASZAMY

          • Ogólnopolska akcja charytatywna ,,Dzień w piżamach”

          • Aby kształtować u uczniów świadomość o chorobach nowotworowych u dzieci i młodzieży – powstała akcja, która została wybrana przez Fundację ,,Gdy liczy się czas” jako najlepsza pora aby zorganizować ,,Dzień w piżamach”. Dlaczego w piżamach? – ponieważ dla wielu podopiecznych piżama stała się nieodłączną częścią codzienności. To co dla nas jest związane z odpoczynkiem i spokojem dla innych jest symbolem walki o zdrowie i życie. Chcąc okazać wsparcie wszystkim najmłodszym pacjentom i ich rodzinom już w najbliższy czwartek 26 października 2023 r. w naszej szkole przeprowadzimy charytatywną zbiórkę pieniędzy, z której cały dochód przekażemy podopiecznym fundacji ,,Gdy liczy się czas”.

            Forma wydarzenia  jest  bardzo prosta do wyboru:

            –        Możecie  przyjść do szkoły na znak solidarności z chorymi dziećmi w piżamie, szlafroku, opasce do snu lub np. miękkich, domowych kapciach,

            –        Mieć na ubraniu znak skrzydeł lub podobiznę aniołka,

            –        Można przykleić na ubranie kartkę z napisem:  #Piżama

            Pamiętajcie też o możliwości wpłaty dowolnej kwoty na leczenie dzieci z oddziałów onkologicznych.

            Osobami odpowiedzialnymi za jej przeprowadzenie są pani Małgorzata Kozakowska i Samorząd Uczniowski.

        • CZWORONOŻNY MARGOT Z WIZYTĄ U PRZEDSZKOLAKÓW
          • CZWORONOŻNY MARGOT Z WIZYTĄ U PRZEDSZKOLAKÓW

          • Gościem specjalnym w Przedszkolu  był dzisiaj Margot - policyjny pies służbowy. Jego przewodnikiem i opiekunem jest policjant z Komendy Powiatowej Policji w Łukowie asp. szt. Artur Miszta. Mundurowy uczył najmłodszych, jak należy się zachować, gdy na ich drodze stanie agresywny pies.

            Przedszkolaki zobaczyły postawę "żółwia", która uchroni ich w razie ataku czworonoga. Ponadto, policjant opowiedział o pracy Margot oraz zademonstrował jego posłuszeństwo. Podczas prelekcji opiekun policyjnego psa podkreślał, że Margot ma duży temperament, jest aktywny oraz wytrzymały w pracy.

             

          • Brawo! Zbieramy Talenciaki z prędkością błyskawicy

          • Na koncie naszej szkoły znajduje się 424 Talenciaków do wykorzystania! 

            Świetnie nam idzie!

            Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom i rodzicom za udział w akcji zbierania i przypisywania Talenciaków dla naszej szkoły w kampanii społecznej Lidla „Szkoły Pełne Talentów”. Dzięki otrzymywanym Talenciakom wciąż mamy szanse na wygranie ciekawych nagród w loterii.

            Dołącz do naszej akcji i zbieraj Talenciaki z Lidla, by wzbogacić naszą szkołę i wspólnie tworzyć przyszłość pełną talentów.

            Akcja trwa od 01.09.2023 r. do wyczerpania zapasów, lecz nie dłużej niż do 05.11.2023 r., będzie polegała na przekazywaniu Talenciaków (specjalnych kuponów) na rzecz naszej szkoły. Talenciaki można odbierać w sieci Lidl w zamian za dokonywane zakupy.

            Talenciaki zgromadzone na internetowym koncie szkoły można wymieniać na atrakcyjne wyposażenie szkolne do 19.11.2023 r.

             

            ZACHĘCAMY DO UDZIAŁU W AKCJI

        • Spacer do lasu
          • Spacer do lasu

          • W poniedziałek 16.10.23r. Sówki z p. Elą wybrały się na spacer do lasu w poszukiwaniu skarbów jesieni. Dzieci z ogromną chęcią wybrały się na wycieczkę. Szukały i … znajdowały różne skarby. A były to: grzyby, kolorowe liście, żołędzie i szyszki. 6-latki spostrzegły również okazałe mrowisko i śliczny mech, który gładziły delikatnie dłonią. Wróciliśmy do przedszkola ze skarbami, a tym samym z usmiechami na ustach.

          • DWUJĘZYCZNE DZIECI - BILINGULAL FUTURE W PRZEDSZKOLU W GRĘZÓWCE

          • Przedszkole w Gręzówce już po raz kolejny przystępuje do PROGRAMU POWSZECHNEJ  DWUJĘZYCZNOŚCI "DWUJĘZYCZNE DZIECI"

            CEL

            Zasadniczym celem Programu jest codzienne, kontekstowe osłuchiwanie dzieci z językiem angielskim w okresie szczególnej wrażliwości językowej (0-6) tak, żeby angielski nigdy nie stał się dla nich językiem obcym. W ten sposób właśnie dziecko naturalnie - czyli na tych samych zasadach jak pierwszy - nabywa drugi język. Dwujęzyczność to cel, który rozumiemy zarówno indywidualnie – jako inwestycję tu i teraz w rozwój każdego dziecka, jak i społecznie – jako nowej jakości fundament dla polskiej gospodarki, ekonomii i polityki społecznej.


            KORZYŚCI

            Prócz samych umiejętności językowych dwujęzyczność wiąże się z licznymi korzyściami dla intelektu, psychiki i zdrowia dziecka. Mózg otrzymuje zdrową dawkę treningu, a przy tym wiedzę i umiejętności, które na tym etapie rozwoju utrwalają się nadzwyczaj szybko i efektywnie.

            Bilingwizm m.in. poprawia koncentrację, wpływa na lepszą podzielność uwagi oraz pamięć (semantyczną i epizodyczną), pogłębia wrażliwość kulturową i społeczną, rozwija zdolności analityczne i empatyczne. Dwujęzyczne dzieci, a później dorośli osiągają lepsze wyniki w nauce, mają większe możliwości adaptacji społecznej i kulturowej. Cechuje ich wyższa pozycja społeczna i materialna oraz – co chyba najważniejsze – lepsze zdrowie. Warto podkreślić, iż dwujęzyczność opóźnia o 5-6 lat skutki chorób Alzheimera i Parkinsona.


            METODA

            Program Powszechnej Dwujęzyczności wykorzystuje pierwszą na świecie, przełomową, ale jednocześnie najbardziej ze wszystkich naturalną metodę przyswajania języka angielskiego we wczesnym dzieciństwie równolegle do języka ojczystego. Jest to specjalnie wykreowany świat bohaterów, piosenek, filmów animowanych oraz przygotowanych na tej podstawie zabaw językowo-muzyczno-ruchowych zarówno indywidualnych, jak i grupowych.

            Wszystko zostało metodycznie zaplanowane od urodzenia aż do szóstego roku życia. Specjalnie przygotowane dwie serie edukacyjne: „Baby Beetles” (wiek 0-4), „Tom and Keri” (wiek 3-6) w formie spirali językowej wprowadzają rozpoznawane i rozumiane w kontekście słowa i zwroty dostosowując wszystko do typowych dla dziecka w danym wieku możliwości i zainteresowań. Dzięki temu język angielski nigdy nie staje się dla dziecka językiem obcym.

            Warto podkreślić, iż Program skonstruowany jest tak, że zarówno rodzice w domu, jak i opiekunowie w żłobku / przedszkolu, w początkowym etapie nauczania nie muszą znać angielskiego, żeby pomóc dzieciom w codziennych zajęciach; co więcej, mogą efektywnie, przez wspólną zabawę, uczyć się razem z nimi. Do nich skierowany właśnie jest Uniwersalny Kurs dla Żłobków i Przedszkoli w wersji Standard.

            Dla wychowawców anglojęzycznych przygotowane są wersje Plus oraz Expert, które wykorzystują pacynki “mówiące” tylko po angielsku (podstawowa zasada dwujęzyczności OPOL = One Person/Place One Language).

            Współpraca opiekunów i lektorów daje o wiele lepsze rezultaty, niż wyłącznie praca lektorów. Kontekstowe obcowanie dzieci z językiem w czasie codziennych zabaw w placówce oraz w domu utrwala materiał tak, że dzieci niemal natychmiast wykorzystują go czynnie w czasie spontanicznych zabaw - po prostu zwyczajnie posługują się nim.


            AUTOR

            Autorką tej opisanej powyżej koncepcji jest światowej sławy lingwistka – Claire Selby, która od kilkunastu lat tworzy materiały – zarówno teksty jak i muzykę – do nauki angielskiego dla najmłodszych.

            Jest autorką pełnych kursów szkolnych wydawanych przez Cambridge University Press, Oxford University Press i Foreign Language and Research Press (Chiny). Pracuje również jako doradca BBC Worldwide w zakresie dziecięcej edukacji językowej. Na drodze długoletnich badań i doświadczeń wypracowała unikalną metodę nauczania – Spiral Language System (SPIRAL = Sounds, Pictures, Interest, Repetition, Actions, Links).

            Wykorzystuje w niej naturalne dla wieku właściwości i mechanizmy przyswajania wiedzy i rozwijania umiejętności. Nauka tym systemem gwarantuje znakomite rezultaty – pozwala poznawać język poprzez zabawę w sposób możliwie najbardziej efektywny. Za swoją twórczość otrzymała m.in. następujące nagrody: „Świat Przyjazny Dziecku” – wyróżnienie w konkursie na najlepszy produkt edukacyjny dla dzieci organizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka (2004), Nagroda Komitetu Olimpijskiego w Pekinie za piosenkę olimpijską, wyróżnienie w Cannes dla serialu Tom and Keri przyznane przez Dziecięce Jury (MipJunior 2012), trzy wyróżnienia British Council za publikacje związane z nauczaniem dzieci języka angielskiego oraz nagrodę The English-Speaking Union za innowacyjność w tworzeniu materiałów do nauki języka angielskiego dla dzieci.

          • Dzień Chłopaka w klasie 1a i 3a

          • 5 października 2023 r. uczniowie klasy 1a i 3a wraz z wychowawczyniami R. Olszewską i R. Hermanowicz udali się na wycieczkę do kina Helios w Siedlcach na współczesaną adaptację książki Romana Pisarsakiego "O psie, który jeździł koleją". Przepiękny i wzruszający film o wspaniałym i wiernym psie oraz wierze w cud, zakończony happy endem, niewątpliwie trafił do serca każdego ucznia.

            Po zakończonym seansie pełni pozytywnych emocji udaliśmy się do McDonald's na zasłużony posiłek.

            To był słoneczny, radosny i pełen wrażeń dzień!

            Opracowanie: R. Olszewska

          • TURNIEJ SZACHOWY O PUCHAR WÓJTA GMINY SEROKOMLA

          • 30.09.2023 r. odbył się TURNIEJ SZACHOWY O PUCHAR WÓJTA GMINY SEROKOMLA. Wsród laureatów uplasowali się również uczniowie Zespołu Szkół w Gręzówce.

            Oto oni:

            Jagoda Wyrębek - uczennica klasy IIb

            II miejsce - Kategoria Kobiety

            II miejsce - Kategoria juniorki do lat 18

            Mateusz Szczygielski - uczeń klasy VIIa

            II miejsce - kategoria do lat 18

            Dawid Wyrębek - uczeń klasy Vb

            III miejsce - Kategoria juniorzy do lat 18

            Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

          • XIX Festiwalu Pieśni Patriotycznej Pieśń Ojczyzny Pełna

          • W niedzielę 08 października 2023 r. na placu Anny Jabłonowskiej w Kocku odbyły się uroczystości upamiętniające 84 rocznicę  bitwy kampanii wrześniowej. W uroczystości udział wzięły różnorodne formacje wojskowe oraz wojskowa orkiestra dęta z Lublina. Uroczystości zakończyła defilada wojskowa po której rozpoczął się wojskowy piknik podczas  którego wystąpili laureaci  XIX Festiwalu Pieśni Patriotycznej „Pieśń Ojczyzny Pełna”.

            Koncert laureatów poprzedziły przesłuchania konkursowe, które odbyły się 01 października 2023 r. w Domu Kultury im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Kocku. W  przesłuchaniach udział wzięli nasi uczniowie: Szymon Suśniak z klasy Vb, Łucja Korlaga oraz Dawid Kozłowski z klasy VIIb.  

            Spośród 33 wykonawców z naszego województwa reprezentujących szkoły podstawowe i średnie oraz ośrodki kultury i szkoły muzyczne jury wyłoniło zwycięzców przyznając nagrody i wyróżnienia.

            Wśród laureatów w kategorii szkół podstawowych znaleźli  Łucja Korlaga oraz Dawid Kozłowski, Łucja zdobyła  III nagrodę oraz wystąpiła  w koncercie laureatów 08 października  natomiast Dawid otrzymał wyróżnienie. Wykonawców do konkursu przygotował  nauczyciel muzyki p. Tomasz Piros.

            Serdecznie gratulujemy życząc kolejnych sukcesów.

             

          • RADA RODZICÓW

          • Dzień Dobry, Drodzy Rodzice!

            Dziś chcielibyśmy Wam przedstawić skład naszego nowego Prezydium Rady Rodziców, w którym będziemy współpracować z Wami i Szkołą w najbliższym roku szkolnym. Mamy nadzieję być zespołem zaangażowanych rodziców, którzy są gotowi pracować razem, aby nasza szkoła była jeszcze lepszym miejscem dla naszych dzieci.

             

            Jest mi miło przedstawić:

            Przewodniczący: Hubert Królak

            Z-ca przewodniczącego: Małgorzata Jankowska

            Sekretarz:  Alicja Włoczewska

            Skarbnik:  Agata Klamka

             

            Członkowie:

            Katarzyna Kopeć

            Monika Olejniczak

            Agnieszka Pawlik

             

            Komisja Rewizyjna:

            Katarzyna Szczygieł

            Monika Kaczor

            Anna Koper

             

            Rada Rodziców przy Zespole Szkół w Gręzówce ustaliła  składkę na tzw. "komitet rodzicielski"

            w roku szkolnym 2023/2024 w wysokości za jedno dziecko 30 zł, 50 zł od rodziny.

             

            Jednocześnie informujemy, że środki z darowizn na radę rodziców w całości służą wspomaganiu procesu dydaktyczno-wychowawczego. Jeśli macie Państwo jakieś pytania, sugestie lub pomysły, zachęcamy Was do kontaktu z naszym Prezydium Rady Rodziców. Razem możemy zdziałać wiele! 🌟🏫💼

             

            Z poważaniem,

            Hubert Królak

            Przewodniczący RR

        • Dzień gier planszowych
          • Dzień gier planszowych

          • Dnia 10.10.23r. przedszkolaki z grupy „0” obchodziły dzień gier planszowych. Każde z dzieci mogło przynieść do przedszkola swoją ulubioną grę planszową. Zabawy było co nie miara. Każdy chętnie chciał zagrać z kolegą lub koleżanką. Wielką radość sprawiała wygrana, jednak porażka nie była powodem do płaczu. Granie w gry planszowe uczy współpracy, przestrzegania reguł gry, pobudza wyobraźnię, ćwiczy refleks, uczy również wygrywać, jak i przegrywać. To przede wszystkim dobry relaks z przyjaciółmi i wspaniała zabawa.

          • Zajęcia Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej

          • 22 września odbyła się pierwsza powakacyjna zbiórka. Na placu szkolnym "młodzieżówka" sprawnie przypomniała rozwijanie linii gaśniczej i zwijanie węży.

            6 października podczas kolejnego spotkania przed strażnicą ćwiczyli musztrę. Utrwalili również nazwy sprzętów znajdujące się w wozach strażackich.