• DZIEŃ JABŁKA - KOLOR CZERWONY
          • DZIEŃ JABŁKA - KOLOR CZERWONY

          • W ramach programu "Kolorowe wtorki i środy" 10 października obchodziliśmy w przedszkolu DZIEŃ JABŁKA. Celem zajęć i wspólnej zabawy było  wyrabianie nawyku zdrowego odżywiania się. Podczas różnorodnych działań, dzieci doskonaliły umiejętności współpracy w grupie rówieśniczej poprzez ruch i zabawę. Uważnie słuchały wierszy i opowiadań czytanych przez swoje panie, dzięki którym wzbogaciły wiedzę na temat jabłek. Ponadto wykonywały  zadania matematyczne,  typu przeliczanie i porównywanie wielkości. Tego dnia przedszkolaczki rozwiązywały także zagadki oraz uczestniczyły w konkursach grupowych. Każda grupa wykonała pracę plastyczną związaną z omawianą tematyką.  Nie zabrakło również „jabłkowego poczęstunku”oraz zdjęć na specjalnie przygotowanej dekoracji. Mamy nadzieję, że  ten „witaminowy dzień” zachęci dzieci do sięgania po owoce i posłuży promocji zdrowego stylu życia.

          • DZIEŃ CHŁOPAKA

          • Dnia 27.09.23r  klasy IIa, IIb, IVa i IVb  wraz z wychowawcami – Agnieszką Federczyk, Dorotą Sójką, Elżbietą Krasuską i Tomaszem Pirosem wybrały się na wycieczkę do kina w Siedlcach, świętując w ten sposób Dzień Chłopaka. Uczniowie obejrzeli wzruszający film pt. ,,O psie, który jeździł koleją”. Poznali życie Zuzi, której tata Piotr pracuje na kolei, które to zmienia się nie do poznania, kiedy wkracza w nie Lampo – niezwykły pies-podróżnik. Wyjątkowy owczarek, którego wyprawy pociągiem są sensacją i hitem internetu, z miejsca zostaje najlepszym przyjacielem mającej problemy z sercem dziewczynki. Niestety, zazdrosny o sławę Lampo Dyrektor robi wszystko, żeby pozbyć się psa ze swojej stacji. Kiedy mu się to udaje, rozdzielona z ukochanym pupilem Zuzia zaczyna chorować. Chociaż wszyscy starają się jej pomóc, szybko staje się jasne, że tylko bliskość i przyjaźń czworonoga mogą być lekarstwem, którego dziewczynka tak bardzo potrzebuje. Nie brakowało wzruszeń i łez.

            Wspólny wyjazd pozwolił też dzieciom miło spędzić ze sobą czas w okolicznościach innych niż szkolne, kształtował  wrażliwość poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej, integrował  uczniów i wzmocnił  więzi koleżeńskie.

             

            Opracowała – D. Sójka

          • Kołyszą się na słońcu złote słoneczniki

          • Słoneczniki to wyjątkowo urokliwe rośliny, które chętnie fotografuje wiele osób. Są wyczekiwane przez cały rok, by zachwycić swoją okazałością. Z powodu przedłużającego się lata, utrzymywały się w tym roku w bardzo dobrej kondycji.  Dlatego też 4 października uczniowie klasy 6a, w ramach programu Laboratoria Przyszłości wybrali się na pola Gręzówki, by uchwycić ostatnie tchnienie lata w obiektywie. Mogli oni szkolnym aparatem zrobić zdjęcia z różnych stron i w różnych ujęciach. Bezkres tych pięknych kwiatów z wszechobecnością pszczół oraz błękit nieba zrobił na wszystkich ogromne wrażenie.

            Opracowanie: Beata Wysokińska

          • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

          • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ogłoszony przez Polską Izbę Książki po raz pierwszy we wrześniu 2001 roku.

            W naszej szkole gośćmi tego wydarzenia były panie: Dorota Józwik, Lucyna Kania i Bożena Mojska, które swoimi interpretacjami głosowymi nie tylko zachwyciły przedszkolaków i uczniów klas edukacji wczesnoszkolnej, ale wzbudziły również u słuchaczy wiele pozytywnych emocji. Dzieci także przyłączyły się do tej akcji i czytały głośno wiersze Jana Brzechwy swoim rówieśnikom.

            Zachęcamy wszystkich Rodziców, Dziadków, żeby w domach włączyli się również do tej wdzięcznej akcji promującej czytanie.

             

          • Z życia biblioteki i Samorządu uczniowskiego…

          • Międzynarodowy Dzień Tajniaka

            wymyślony przez Majora Fydrycha spodobał się naszej braci uczniowskiej. Tego dnia nieodzownym elementem ubioru stały się ciemne okulary, kapelusz, płaszcz, peleryna, oraz „tajniackie gazety” z wyciętymi otworami służącymi do dyskretnego śledzenia podejrzanych.                

                        A ponieważ tajniacy to nie tylko ubiór, ale i doświadczenie, biblioteka szkolna przygotowała wystawkę książek, które „młodzi detektywi” powinni przeczytać, aby stać się agentami wywiadu.

             

          • Konkurs plastyczny z okazji Europejskiego Dnia Języków

          • ​​​​​​

            ​​​​​29 września 2023r. rozstrzygnięto konkurs plastyczny dla uczniów klas 1-4 z okazji Europejskiego Dnia Języków. Wpłynęło 28 prac, których motywem przewodnim były potrawy krajów europejskich i anglojęzycznych. Celem konkursu było zachęcenie dzieci do twórczości plastycznej, rozwijanie wrażliwości i wyobraźni oraz sprawności manualnej wykonawców a także rozwijanie poczucia przynależności do wspólnoty europejskiej. Zadaniem uczestników było wykonanie w dowolnej technice plastycznej pracy, przedstawiającej charakterystyczną potrawę lub przekąskę danego państwa europejskiego lub anglojęzycznego.


            Komisja w składzie:

            p. Regina Hermanowicz – wicedyrektor szkoły

            p. Tomasz Piros – nauczyciel plastyki

            p. Hanna Ślusarczyk – nauczyciel języka polskiego i edukacji wczesnoszkolnej

            wyłoniła następujących zwycięzców:

             

            ​​​​​​​

            W nagrodę za chęci, aktywność i dodatkową pracę wszyscy uczniowie, którzy zdecydowali się wziąć udział w konkursie otrzymali oceny celujące z języka angielskiego oraz pochwały. Zwycięzcy dostaną  podarunki i pamiątkowe dyplomy.

            Nagrody książkowe w wersji językowej na konkurs pozyskała p. B. Wysokińska z wydawnictwa PEARSON.

            Zdjęcia prac konkursowych wykonali uczniowie kl. 6a na zajęciach dodatkowych w ramach programu

            Laboratoria Przyszłości.

            opracowanie: Beata Wysokińska

          • SPOTKANIE Z P. LEŚNICZY Z NADLEŚNICTWA ŁUKÓW- LEKCJA PRZYRODY W TERENIE

          • „Szumiał las, śpiewał las,
            Gubił złote liście,
            Świeciło się jasne słonko
            Chłodno a złociście…



            Każdy zmierzch moczył deszcz,
            Płakał, drżał na szybkach…
            I tak ładnie mówił tatuś:
            Jesień gra na skrzypkach…”

             

            Józef Czechowicz

             

            Dnia 28.09.2023 r. uczniowie klas  II a i II b mieli niezwykłą okazję poznać pracę p. Marzeny Świder, mamy Basi, na terenie leśniczówki „Kryńszczak”. Pani Leśniczy zwróciła uwagę na właściwe zachowanie się w lesie podczas spaceru. Przypomniała naszym uczniom, iż w lesie nie należy:
            – hałasować, by nie płoszyć ptaków,
            – wyrzucać śmieci na ściółkę leśną,
            – rozniecać ognia w miejscach do tego nieprzeznaczonych,
            – zrywać i niszczyć roślin.

            Dzieci dowiedziały się także, jakie rodzaje drzew rosną w otaczających nas lasach, gdzie przechowywane są nasiona drzew, czym się różni dąb szypułkowy od bezszypułkowego i wiele innych cennych informacji. Podczas lekcji w terenie p. Marzena zadawała dzieciom pytania, na które dzieci nie zawsze znały odpowiedź. Nasza wędrówka po lesie uzupełniła ich przyrodniczą wiedzę. Pięknym dopełnieniem nauki na powietrzu były interesujące zawody sportowe wspólne rozmowy i zabawy przy ognisku.

            Uczniowie tego dnia z zapartym tchem chłonęli wiedzę i czas spotkania z panią leśniczy upłynął bardzo szybko Dziękujemy serdecznie mamie naszej  koleżanki za zaproszenie do lasu, a rodzicom za pomoc w przewiezieniu nas na miejsce.

             

          • „Iloma językami mówisz, tyle razy jesteś człowiekiem” Johann Wolfgang Goethe

          • Ten cytat w pełni oddaje ideę Europejskiego Dnia Języków, obchodzonego corocznie 26 września, ustanowionego z inicjatywy Rady Europy. W związku z tą  okolicznością uczniowie naszej szkoły wzięli udział w szeregu wydarzeń z tej okazji. Pierwszoklasiści pokazali swoje umiejętności językowe, prezentując kraje z jakich pochodzą. Klasy drugie i czwarte z klocków KORBO zakupionych w ramach programu Laboratoria Przyszłości układały najbardziej znane budowle na świecie. Powstały między innymi: Big Ben, Tower Bridge i taksówki w Londynie, Wieża Eiffla i Luwr w Paryżu, Krzywa Wieża w Pizie, gondola z Wenecji, Most Golden Gate w San Francisco, Biały Dom w Waszyngtonie, Brama Brandenburska w Berlinie, Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, oraz Stonehenge w Anglii. Klasa trzecia wzięła udział w językowej uczcie kulinarnej, gdzie uczniowie musieli po angielsku opowiedzieć jak się nazywają i z jakiego kraju pochodzą światowe potrawy. Czwartoklasiści na zajęciach języka angielskiego opowiadali o pamiątkach przywiezionych z różnych krajów oraz pochodzeniu osób.

            opracowanie: Beata Wysokińska

          • Wycieczka do Dęblina

          • W środę 20 września 2023 r. uczniowie naszej szkoły dzięki dofinansowaniu w ramach programu POZNAJ POLSKĘ wybrali się do Dęblina. W programie wycieczki znalazły się dwa obiekty charakterystyczne dla tego miasta: Twierdza oraz Muzeum Sił Powietrznych.

            Pierwszym punktem programu była wizyta w Muzeum Sił Powietrznych. Tutaj uczestnicy wycieczki mogli zapoznać się z historią polskiego lotnictwa wojskowego. Wszyscy z zaciekawieniem oglądali dokumenty, szkice, mapy, fotografie, elementy wyposażenia i uzbrojenia samolotów oraz mundury i kombinezony  polskich pilotów wojskowych. Dzięki panującej tego dnia słonecznej pogodzie dużą atrakcją dla uczestników wycieczki była wystawa plenerowa prezentująca samoloty, śmigłowce oraz sprzęt rakietowy i radiolokacyjny. Największe zaciekawienie wzbudził jednak Jak 40 w biało-czerwonych barwach, którym latały najważniejsze osoby w państwie.

            Następnie odwiedziliśmy twierdzę dęblińską gdzie pan przewodnik zapoznał nas z dziejami całego zespołu fortecznego - od budowy w pierwszej połowie XIX wieku, poprzez rozbudowę i modernizację, wydarzenia związane z I wojną światową, okres międzywojenny, kiedy w Dęblinie stacjonował 15 Pułk Piechoty „Wilków”, najbardziej tragiczny okres II wojny światowej, gdy w Twierdzy znajdował się Stalag 307, aż po stan obecny.

            Po sutym obiedzie przejechaliśmy do Woli Gułowskiej – miejscowości, która kojarzy się nam oczywiście z ostatnią regularną bitwą wojny obronnej stoczoną w pierwszych dniach października 1939 roku, przez Samodzielną Grupę Operacyjną “Polesie” dowodzoną przez generała Franciszka Kleeberga. Aby uhonorować te wydarzenia i uczcić pamięć i wysiłek zbrojny żołnierzy SGO “Polesie”, wzniesiono Pomnik Czynu Bojowego Kleeberczyków – który mogliśmy podziwiać i o którym pan przewodnik opowiadał nam ciekawie.

            Mogliśmy także odwiedzić Matkę Boską Gułowską, która łaskawie spogląda na przybywających tam wiernych. Ojciec karmelita opowiedział nam o objawieniach jakie miały miejsce w Woli Gułowskiej, początkach zakładania klasztoru karmelitów w tej miejscowości.

            Pełni wrażeń i wspomnień, wróciliśmy do szkoły.

             

          • Konkurs recytatorski

          • Klasa 5a  ogłasza

            Konkurs Recytatorski

             

            „Kim będę, gdy dorosnę…?”

             

            Do udziału gorąco zapraszamy wszystkich
            uczniów klas1-4!!!

             

             Regulamin konkursu recytatorskiego :

            1. Cele konkursu :

            - zachęcanie do  czytania literatury polskiej, w tym poezji dla dzieci,

            - poznanie pracy ludzi w różnych zawodach;

            - wzbogacanie słownika o nazwy zawodów;

            - kształtowanie wrażliwości na piękno języka ojczystego i rozwijanie zdolności recytatorskich,

            - wspieranie działań twórczych dzieci w różnych formach aktywności,

            - dostarczanie uczniom doznań estetycznych i emocjonalnych wypływających z piękna utworów literackich, 

            - zachęcanie dzieci do przezwyciężania własnej nieśmiałości.

             

             2. Warunki uczestnictwa :

            - w konkursie mogą uczestniczyć uczniowie klas 1-4 .

            - zgłoszenia do udziału dziecka w konkursie dokonuje nauczyciel- wychowawca prowadzący daną klasa  w terminie do 17 października 2023 r.

            Kryteria oceny:

            • interpretacja tekstu poetyckiego,
            • tempo recytacji,
            • intonacja,
            • poprawność językowa,
            • ogólny wyraz artystyczny (mile widziany strój przedstawiający pracownika danego zawodu, ewentualnie rekwizyt).
          • „Fotografując staraj się pokazać to, czego bez Ciebie nikt by nie zobaczył”. Robert Bresson

          • 20 września 2023r. uczniowie klasy 6a uczestniczyli w drugim plenerze fotograficznym w ramach zajęć z programu „Laboratoria Przyszłości”. Tym razem wybrali się do Leśnego Zespołu Rekreacyjno –Edukacyjnego „Amonit” w miejscowości Klimki. Tam na placu zabaw mogli aktywnie spędzić czas oraz uczyć się robić zdjęcia i filmy w otoczeniu pięknej przyrody. Następnie poszukując nietypowych ujęć na nowej ścieżce edukacyjnej, uczniowie wykonali fotografie figur zwierząt, które można zobaczyć w pobliskich lasach. Powstały autorskie prace z nauką twórczego kadrowania, na których zobaczyć możemy leśne zwierzęta z bliska a nawet twarzą w twarz.

            opracowanie: Beata Wysokińska

          • KOLEJNE NAGRODY DLA PRZEDSZKOLA W GRĘZÓWCE

          • Przedszkole w Gręzówce po raz drugi otrzymało nagrody rzeczowe jako podsumowanie projektu "ZDROWE DZIECI" pod patronatem Ministerstwa Zdrowia i Norway grants, realizowanym w roku szkolnym 2022/2023.  To wyróżnienie jest bardzo ważne dla przedszkolaków, ponieważ dzieci zostały docenione za efektywne realizowanie zadań w ramach projektu.

            Promowanie zdrowia, kształtowanie zdrowego stylu życia i dbanie o dobre samopoczucie nie jest przedszkolakom obce i z pewnością zaowocuje w przyszłości.

            SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!

             

            Główny koordynator: M. Kozakowska

             

             

          • DZIEŃ KROPKI W PRZEDSZKOLU

          • 15 (września) w przedszkolu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Celem Międzynarodowego Dnia Kropki jest wzbudzenie u dzieci kreatywności, pomysłowości i zachęcenie ich do tworzenia, działania.

            Dzień Kropki jest to dzień odwagi i zabawy. Tego dnia nasze zabawy wypełnione były kolorowymi kropkami.

            Na zajęciach poznaliśmy genezę tego święta. Dzieci uważnie wysłuchały opowiadania, jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti. Historia ta uświadomiła przedszkolakom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności, talent. Tego dnia również dostrzegaliśmy kropki tam, gdzie wcześniej nikt na nie nie zwracał uwagi. Okazało się, że kropki towarzyszą nam w naszym codziennym życiu: są w kropkach biedronki, z kropki można utworzyć słońce,  bombkę choinkową, kolorową kulę, piłkę. Wspólnie z dziećmi bawiliśmy się też przy piosence o kropce. Każda grupa wykonała pracę plastyczną w roli głównej z KROPKĄ. 

            BYŁO KOLOROWO, „KROPKOWO” I RADOŚNIE.

          • DZIEŃ KROPKI

          • Na zajęciach rewalidacyjnych 15 września 2023 r. obchodziliśmy ŚWIĘTO KROPKI. Choć często skupiamy się na kolorowych strojach w kropki, nie o strój tego dnia chodzi. To święto kreatywności, dzień, w którym skupiamy się na rozwoju swoich talentów, pasji. Tego dnia nauczyciele angażują dzieci w zajęcia, które pomogą im odkryć mocne strony i dadzą im odwagę, by powiedzieć o tym światu. 

            Celem zajęć było budowanie pozytywnej samooceny uczniów, wiary we własne możliwości, świadome rozwijanie talentów, a także twórczego myślenia.

            Opracowanie: M. Kozakowska, M. Turemka

          • Zajęcia dodatkowe-historia

          •            We wrześniu, podczas zajęć pozalekcyjnych z historii, rozpoczęliśmy pracę z zestawem klocków konstrukcyjnych KORBO, zakupionych w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

                        Uczniowie klasy 5a z wielką wyobraźnią  tworzyli: oś chronologiczna, zaznaczając na niej epoki historyczne.  Zbudowali również osadę słowiańską  z  zabudową, w której uwzględnili palisadę,  chaty oraz bramę obronną.
                        Podczas zajęć z klockami uczniowie rozwijali logiczne myślenie, wyobraźnię przestrzenną, a także umiejętność planowania i pracy w zespole.
                        Wykorzystywanie tych pomocy dydaktycznych znacząco uatrakcyjniło  zajęcia. Rozbudziło ciekawość poznawczą uczniów. Pozwoliło,  poprzez praktyczne działanie nabywać, doskonalić i utrwalać wiedzę.

          • Plener fotograficzny w Rezerwacie Jata

          • „Obiektyw aparatu fotograficznego, jak oko mitycznego cyklopa, jest wszechwidzące: ukazuje nam cały, bogaty świat, staje się naszym własnym okiem, wzbogaca umysł, bawi, uczy i zadziwia”.       Henryk Latoś

            13 września 2023r. uczniowie klasy 6a w ramach zajęć z programu „Laboratoria Przyszłości” wybrali się do Rezerwatu Jata na plener fotograficzny. Głównym celem spotkania była nauka teoretyczna i praktyczna fotografiki cyfrowej, a tematem przewodnim - przyroda.  Na początku lasu, gdzie rozpoczęła się wędrówka p. Urszula Jurzyk przedstawiła historię miejsca, uwzględniając jego walory przyrodnicze i bogatą przeszłość,  a p. Beata Wysokińska udzieliła porad odnośnie sprzętu, jego używania oraz wykonywania zdjęć. Następnie przy pomocy własnego oraz szkolnego aparatu fotograficznego uczestnicy w czasie spaceru po ścieżce edukacyjnej mieli okazję odkrywać różnorodną przyrodę Jaty z uwzględnieniem flory skąpanej jeszcze w letnim słońcu.

            Zajęcia plenerowe pozwoliły zatrzymać w kadrze to, co piękne i wyjątkowe oraz wzbudziły duże zainteresowanie i mnóstwo emocji. Z wykonanych przez uczniów fotografii wykonano pamiątkowe kolaże.

            Opracowanie: Beata Wysokińska, Urszula Jurzyk

          • Uroczystości pod Dębem Straceń

          • „Bez lęku złożyli ofiarę ze swojego życia.”

             

            W dniu 10 września bieżącego roku, po raz kolejny spotkaliśmy się na uroczystej Mszy Świętej upamiętniającej 160 rocznice stracenia powstańców polskich – żołnierzy Powstania Styczniowego.

             

            Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. kan. Jan Babik- kanclerz Kurii Diecezjalnej w Siedlcach. Księdzu kanonikowi towarzyszyli proboszczowie z parafii Śmiary, Gręzówka i Domanice. Upamiętnienie poległych partyzantów zbiegło się z obchodami beatyfikacji rodziny Ulmów, która została zamordowana za pomoc okazaną Żydom w czasie wojny.

            Uroczyste obchody zgromadziły licznych uczestników oraz przedstawicieli władz państwowych – poseł na Sejm II RP K. Tchórzewski  oraz władz samorządowych Gminy Domanice, Gminy Łuków i Gminy Wiśniew. Wśród zebranych nie zabrakło również grupy rodziców i uczniów reprezentującej naszą społeczność. Dziękujemy rodzicom za  odpowiedź na apel, w którym zachęcaliśmy uczniów do udziału we wspomnianej uroczystości.

             

          • JAK KROPKA STAJE SIĘ INSPIRACJĄ… ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W DNIU KROPKI 2023 r.

          • Dzień Kropki przypada 15 września. Jest to święto odwagi, zabawy i kreatywności. Ma pomóc dzieciom budować pewność siebie i pobudzać wyobraźnie. Dzień Kropki obchodzony jest od 2003 roku, a wszystko zaczęło się od książki „The Dot” Petera H. Reynoldsa. „Kropka” opowiada o dziewczynce imieniem Vashti, która przeszła niesamowitą przemianę. Vashti nie potrafi rysować – tak przynajmniej sama twierdzi. Pewnego dnia jej nauczycielka prosi ją o to, by wyraziła siebie za pomocą jednego znaku na kartce papieru. Zirytowana dziewczynka, nie mając pomysłu na wybrnięcie z sytuacji, stawia na środku kropkę, podpisuje się imieniem i nazwiskiem, po czym wychodzi z klasy. Następnego dnia zdumiona odkrywa, że jej praca plastyczna została powieszona w gablocie, w której wszyscy mogą ją podziwiać. Dziewczynka zaczyna tworzyć kolejne kropki i okazuje się, że rysowanie sprawia jej mnóstwo frajdy. Odkrywa w sobie wcześniej nieznaną pasję.

            My także tego dnia zachęcamy wszystkich uczniów (i inne osoby odwiedzające szkołę tego dnia… Rodziców także J) do zaznaczenia swojego udziału w tym dniu i założenia na siebie coś
            w kropki. Przygotowaliśmy na ten dzień  dla dzieci różnorodne karty pracy, wesołe zabawy, podczas których nasze pociechy będą mogły wyzwalać swoją kreatywność, rozwijać wyobraźnię, przełamywać swoje słabości…