• DZIEŃ FLAGI Rzeczypospolitej Polskiej- 2 maja

          • Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego. Barwy te są takie same jak kolory godła państwowego (biały orzeł na czerwonym polu). Górny pas flagi oznacza białego orła, a dolny – czerwone pole tarczy herbowej.Kolory polskiej flagi mają następujące znaczenie. Kolor biały oznacza srebro, a także wodę oraz czystość. Kolor czerwony jest symbolem ognia, oznacza odwagę i waleczność.Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej jest jednym z najmłodszych polskich świąt narodowych. Obchodzimy go 2 maja, począwszy od 2004 roku. W tym dniu chcemy okazać szacunek naszej fladze narodowej, wywieszając ją w widocznych miejscach. W całej Polsce organizowane są różne uroczystości patriotyczne. Niektórzy noszą w tym dniu biało-czerwone kotyliony.

        • Święto Narodowe Trzeciego Maja
          • Święto Narodowe Trzeciego Maja

          • Więc niechaj dziś nasz cały kraj

                                                                                      zrozumie, niech ocenia,

                                                                                     czym jest dla Polski Trzeci Maj,

                                                                                     ta chwila odrodzenia

             

             

            Konstytucja 3 Maja to pierwsza w Europie, a druga na świecie nowoczesna ustawa zasadnicza uchwalona 3 maja 1791 r. przez Sejm Czteroletni, który po I rozbiorze Polski podjął próbę naprawy państwa.

            Ustawa Rządowa  wprowadzała w Polsce monarchię konstytucyjną, znosiła liberum veto, wolną elekcję, dopuszczała mieszczan do udziału w rządzeniu państwem, a chłopów brała w obronę prawa.

            W 2023 r. obchodzimy 232 rocznicę uchwalenia Konstytucji. Z tej okazji  24 kwietnia  w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia, w czasie której uczniowie i przedszkolaki przypomnieli atmosferę tamtych czasów.

             

             

          • Grupa rekonstrukcyjna z Lublina

          • 21  marca 2023 r. gościliśmy w naszej szkole grupę rekonstrukcyjną z Lublina. Pokaz dotyczył dziejów walk o odzyskanie niepodległości ze szczególnym uwzględnieniem Powstania Styczniowego, którego 160 rocznicę wybuchu obchodzimy w tym roku. Eksperci opowiadali o przyczynach powstania, jego przebiegu i ostatecznej klęsce. Zaprezentowali także stroje wojenne z XIX wieku oraz różne rodzaje broni. Młodzież mogła sprawdzić ciężar szabli, zasięg kosy i wziąć udział w musztrze dla strzelców Żywa lekcja historii pozostaje w pamięci na długo.

        • W Maryjnym maju ukwiecamy kapliczki
          • W Maryjnym maju ukwiecamy kapliczki

          •                                                                                            Łąki, pola i gaje

            wszystko Jej cześć oddaje

            bo, co tylko jest na ziemi

            Jej opieki doznaje.

             

            Maj to najpiękniejszy wiosenny miesiąc, w którym przyroda zachwyca nas kolorami. Zieleni się trawa, kwitną drzewa i kwiaty. W maju przy przydrożnych kapliczkach ludzie modlą się do Maryi naszej wspólnej Matki śpiewając pieśni  i odmawiając  litanię, czyli mówią Maryi najpiękniejsze słowa, którymi Ją nazwano. Chcąc Jej podziękować za Jej miłość uczniowie naszej szkoły udali się na spacer do najbliższej kapliczki, aby się wspólnie pomodlić oraz udekorować  pięknymi kwiatami. Dziękujemy rodzicom za przygotowane bukiety.

             

             

        • #Laboratoria Przyszłości w kl. IIa
          • #Laboratoria Przyszłości w kl. IIa

          • W kwietniu br na zajęciach rozwijających zainteresowania i uzdolnienia uczniowie klasy IIa kontynuowali przygodę z projektowaniem inżynieryjnym wykorzystując Klocki Lego SPIKE Essential zakupione w ramach programu „ Laboratoria Przyszłości” . W trakcie zajęć z modułu „ Niesamowity park rozrywki” uczniowie zaprojektowali, zbudowali i zaprogramowali „ Obrotowy diabelski młyn” i „Kolejkę górską”.  Podczas zabawy dzieci uczyły się samodzielnego myślenia, wytrwałości oraz umiejętności rozwiązywania problemów.

        • Spotkanie z p. Agatą Krasuską z Pracowni Artystycznej ARTYKA
          • Spotkanie z p. Agatą Krasuską z Pracowni Artystycznej ARTYKA

          • Nasze przedszkole gości w swoich murach bardzo ciekawe i kreatywne osoby. Tym razem odwiedziła nas p. Agata Krasuska z Pracowni Artystycznej ARTYKA, która swoją osobą i pasją oczarowała wszystkich przedszkolaków.

             Dnia 24 kwietnia 2023 r. przedszkolacy zapoznali się z tajnikami wykonywania naczyń z gliny. Pani Agata, wprowadziła dzieci w niezwykły świat ceramiki, opowiadała o właściwościach gliny oraz wraz z pokazem omówiła etapy powstawania gotowego produktu ceramicznego. Dzieci miały okazję poznać glinę, jej plastyczność, narzędzia i techniki pracy. Podczas wzorcowego pokazu wyrobu kubeczka wszystkie dzieci z ogromną ciekawością przyglądały się, co pani Agata stworzy. Praca z gliną uczy cierpliwości - cały etap trwa około jednego miesiąca: "Przedszkolny kubeczek" najpierw musi odleżakować kilka dni, później  trafi do pieca ceramicznego w celu wypalenia w temperaturze 900 stopni Celsjusza na tzw. biskwit. Kolejny krok to szkliwienie aby nabrał pięknych kolorowych barw. Po wypaleniu na tzw. kamionkę w temperaturze 1200 stopni Celsjusza kubeczek powróci do przedszkola - Pani Agatko z niecierpliwością czekamy na efekt końcowy i serdecznie dziękujemy za miłe spotkanie.

            Opracowała: M. Kozakowska

             

             

             

             

             

             

             

             

        • Projekt "ZDROWE DZIECI"
          • Projekt "ZDROWE DZIECI"

          • Informujemy, że Przedszkole w Gręzówce bierze udział w ogólnopolskim projekcie „Zdrowe dzieci”.

            Projekt realizowany jest przez Ministerstwo Zdrowia, którego celem jest propagowanie zdrowego stylu życia wśród dzieci do lat 6 oraz promocja zdrowych nawyków żywieniowych wśród ich rodziców, opiekunów i nauczycieli, personelu przedszkoli i żłobków. Projekt zakłada promocję zdrowego stylu życia, w szczególności poprawę jakości żywienia dzieci i wzrost aktywności fizycznej zgodnie z zasadą, że łatwiej jest wdrażać od dziecka dobre nawyki, niż wypleniać w przyszłości te już zakorzenione. 

            Dzięki zakończonemu sukcesem procesowi rekrutacji placówki do projektu, 91 dzieci Przedszkola w Gręzówce, z wykorzystaniem otrzymanych zestawów kuchennych (widelec, łyżka nóż, talerzyk papierowy przedstawiający piramidę żywieniową)  będzie uczestniczyć w warsztatach kulinarnych oraz grach edukacyjnych promujących aktywność fizyczną.

            Strona projektu „Zdrowe dzieci” – kliknij by otworzyć

        • Warsztaty ceramiczne w klasach trzecich
          • Warsztaty ceramiczne w klasach trzecich

          • Uczniowie z klasy IIIa i IIIb uczestniczyli w warsztatach ceramicznych prowadzonych przez panią Agatę Krasuską z pracowni artystycznej ATTYKA. Pani Agata, wprowadziła dzieci w niezwykły świat ceramiki, opowiadała o właściwościach gliny oraz omówiła etapy powstawania gotowego produktu ceramicznego. Zajęcia prowadzone były w cyklu dwóch  dwugodzinnych spotkań. Na pierwszych zajęciach uczniowie poznawali glinę, jej plastyczność, narzędzia i techniki pracy. Każdy z uczniów ulepił swój kubeczek. Następnie prace trafiły do pieca ceramicznego w celu wypalenia na tzw. biskwit.  Na drugim spotkaniu zajmowaliśmy się szkliwieniem prac, aby nabrały pięknych kolorowych barw. Po wypaleniu na tzw. kamionkę kubeczki trafiły do swoich właścicieli.                                                                                               Praca z gliną bardzo dobrze wpływa na harmonijny rozwój dzieci. Wycisza, uczy skupienia i cierpliwości. Rozwija sprawność manualną dziecka. Znakomicie stymuluje i rozwija układ nerwowy. Rozwija wyobraźnię, zdolności manualne, ekspresję plastyczną, a przede wszystkim jest wspaniałą zabawą.

             

            Opracowały: A.Federczyk , R. Olszewska

        • Zajęcia otwarte dla rodziców z grupy "MOTYLKI"
          • Zajęcia otwarte dla rodziców z grupy "MOTYLKI"

          • Dnia 03.04.2023 r. odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców dzieci z grupy ,,MOTYLKI” o tematyce Wielkanocnej, dzięki którym mogli zaobserwować postępy w rozwoju swoich dzieci. Na przedszkolaków czekały zadania matematyczne oraz zabawy związane z symbolami Świąt Wielkanocy. Dzieci z zainteresowaniem obejrzały „Historię żółtego kaczątka"” – teatrzyk kukiełkowy, na temat którego rozmawiały i utrwaliły sobie tradycje wielkanocne, następnie przedszkolaki pracując w grupach układały puzzle "Tradycje wielkanocne", zwieńczeniem zajęć było wspólne pokolorowanie pisanek, baranków i kurczaczków z masy solnej.

             

          • Z życia biblioteki...

          • Wielkanoc tuż tuż, a Ty nie masz pomysłu, jak udekorować świąteczny stół? Chcesz zaskoczyć ciocię Halinkę? A może interesujesz się naszymi rodzimymi zwyczajami i obyczajami?  Biblioteka, jak zawsze, przychodzi z pomocą i zaprasza do wypożyczenia książek, które Cię zainspirują.

        • "Wielkim darem Wielkanocy jest nadzieja".
          • "Wielkim darem Wielkanocy jest nadzieja".

          • "Jezus zwyciężył" pod takim hasłem w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Świąt Wielkanocnych. Uczniowie z klas III, IV, VI oraz przedszkola przygotowali montaż słowno - muzyczny, w którym w pierwszej części pochylili się nad znaczeniem krzyża w naszym życiu, natomiast w drugiej zaprezentowali zwyczaje wielkanocne i symbolikę świąt. Program był wypełniony pięknymi piosenkami , nie zabrakło również święconek, a malownicza sceneria wprowadziła wszystkich w miły, wielkanocny nastrój. Po zakończonej uroczystości ks. A. Krasuski i pani Wicedyrektor R. Hermanowicz złożyli wszystkim pracownikom, uczniom i ich rodzicom świąteczne życzenia.

            Apel został przygotowany pod kierunkiem nauczycieli: T. Pirosa, D. Sójki, A. Federczyk, R. Olszewskiej, U. Jurzyk, A. Bryzek, A. Korlagi, E. Mariuszyc,  J. Grzyb, M. Kozakowskiej, M. Turemki

            Opracowała: M. Turemka

          • Robimy palemki z Paniami z KGW

          • Dnia 31.03.23r. w naszym przedszkolu gościliśmy Panie
 z KGW w Gręzówce. Przybyły do nas, żeby zapoznać dzieci z robieniem tradycyjnych palm wielkanocnych.

            Na początek przedszkolaki dowiedziały się, że palma to symbol odradzającego się życia.

            Później w poszczególnych grupach odbyły się prawdziwe warsztaty robienia palm wielkanocnych.

            Każdy z wielkim zaciekawieniem patrzył jak panie wiją palmy, następnie dekorują je bukszpanem, kolorowymi kwiatkami
  i wstążkami. Dzieci widząc ile siły i wysiłku trzeba mieć, żeby wykonać taką palmę obiecały pójść w niedzielę poświecić palemki.

        • "Złota zbiórka dla Wiktorka"
          • "Złota zbiórka dla Wiktorka"

          • PRZEDSZKOLE i Młodzieżowy Wolontariat działający przy Zespole Szkół w Gręzówce reprezentowali dziś całą społeczność uczniowską podczas podsumowania akcji charytatywnej "Złota zbiórka dla Wiktorka", która miała miejsce podczas Targów Kobiet Kreatywnych w Łukowie. Wszystkim zaangażowanym serdecznie dziękujemy.

        • WYJAZD PRZEDSZKOLAKÓW NA PRZEDSTAWIENIE
          • WYJAZD PRZEDSZKOLAKÓW NA PRZEDSTAWIENIE

          • W czwartek 30.03.2023 r. dzieci z wszystkich grup przedszkolnych wzięły udział w spektaklu pt. ,,BAŚNIE PANA ANDERSENA” wystawionym przez Narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia. Przedstawienie miało miejsce w I LO im. T. Kościuszki w Łukowie.