• Pedagog specjalny - czym się zajmuje?

Pedagog specjalny – Katarzyna Strzelec

Godziny pracy rok szkolny 2023/2024:

8.00-10.00

14.25-15.05

13.40-15.00

Czym zajmuje się pedagog specjalny?

Pedagog specjalny planuje, organizuje, prowadzi i modyfikuje działania edukacyjne, terapeutyczne czy też opiekuńcze dla osób ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi.
        W szkole pedagog specjalny ułatwia dzieciom z orzeczeniami o kształceniu specjalnym (np. z powodu niepełnosprawności) lub trudnościami na tle społeczno-środowiskowym, odnalezienie siebie w grupie, przyswajanie wiedzy, asymilację w warunkach szkolnych, akceptację siebie itd. Zadaniem pedagoga specjalnego jest przede wszystkim diagnozowanie problemów i podejmowanie działań, które dany problem mogą niwelować, w tym często we współpracy np. z poradnią psychologiczno-pedagogiczną, nauczycielami, rodziną ucznia i z samym uczniem.

DRODZY RODZICE!
        Jako pedagog specjalny, pracuję w szkole z Waszym dzieckiem, starając się w jak najlepszy sposób stymulować jego rozwój psychofizyczny. Mam możliwość kontroli jego postępów i określania zakresu koniecznych ćwiczeń do wykonania. Istotne w pracy z dzieckiem jest to, by nie ćwiczyło zbyt długo, ale żeby pracowało systematycznie.
        Dlatego liczę na Waszą współpracę, gdyż jako rodzice macie mnóstwo możliwości i okazji do zainicjowania domowych lekcji-treningów. Spróbujcie poświęcić swemu dziecku 15 minut dziennie (codziennie) na wspólne gry i zabawy.

W razie pytań, służę pomocą i zapraszamy Państwa do kontaktu na dyżurach, przez e-dziennik lub przez sekretariat.
        Pedagog specjalny Katarzyna Strzelec

Oto kilka wskazówek do pracy w domu z dzieckiem:
        Pamiętajcie!
        Dziecko powinno mieć w domu specjalnie przygotowane miejsce do nauki. Najlepiej, gdy może wykonywać ćwiczenia mniej więcej o tej samej porze. Dobrym czasem na naukę i ćwiczenia jest tzw. wyż intelektualny w godz. popołudniowych między 16.00 a 18.00.
        Ważny jest odpoczynek przed przystąpieniem do pracy, gdyż pamięć pracuje wtedy sprawniej.
        Pozytywna motywacja
        Dziecko pracuje lepiej, gdy motywujesz je do aktywności, regularnie chwaląc za podejmowanie wysiłku a nie za sam efekt końcowy. Mówcie do dziecka jak najczęściej: Cieszy mnie Twoja wytrwałość; Dzisiaj udało Ci się tyle, jutro możesz osiągnąć jeszcze więcej. Przyjemnie jest zobaczyć tak starannie wykonaną pracę. Jesteś bardzo wytrwały.

Oto kilka przykładów zabaw/ćwiczeń z dzieckiem do wykorzystania:

Opisz - ćwiczenie oprócz pamięci kształtuje umiejętność wypowiadania się. Najpierw pokazujemy dziecku pocztówkę/ilustrację/zdjęcie. Dziecko uważnie przygląda się, a następnie zakrywamy obrazek. Zadaniem dziecka jest opisać to, co widziało, podając przy tym jak najwięcej szczegółów. Inną odmianą ćwiczenia jest odpowiadanie przez dziecko na szczegółowe pytania dotyczące obrazka zadawane przez rodzica.
        Dyktando rysunkowe - dajemy dziecku białą kartkę papieru i kolorowe kredki. Dyktujemy dziecku co ma narysować, np.: w górnym prawym rogu narysuj motyla, na środku kartki narysuj słońce, na dole kartki, po prawej stronie narysuj drzewo itd.
        Zapamiętaj słowa - ćwiczenie rozwija pamięć słuchową. czytamy dziecku początkowo pięć, potem siedem, aż do dziesięciu słów (rzeczowników), np. dom, auto, lalka itd. Zadaniem dziecka jest wysłuchanie i zapamiętanie wyrazów a następnie odtwarzanie jak największej liczby zapamiętanych słów. Kolejność odtwarzanych wyrazów nie ma znaczenia.
        Zapamiętaj wyrazy - do tej zabawy potrzebne są kartoniki z napisanymi na nich różnymi wyrazami. Kładziemy przed dzieckiem pięć, siedem, aż do dziesięciu kartoników. Dziecko przygląda się kartonikom, czyta każdy wyraz i stara się zapamiętać ich kolejność. Mieszamy kartoniki, a dziecko układa je w takiej samej kolejności, jak było na początku.
        Kolorowe kredki/patyczki - Układamy przed dzieckiem kredki na stole, na początku pięć, potem utrudniamy zadanie, zwiększając liczbę kredek aż do dwunastu. Dziecko uważnie przygląda się kredkom, np. minutę lub dwie. Po chwili zakrywamy  czymś kredki. Zadaniem dziecka jest ułożenie takiego samego układu kredek (do zabawy potrzeba dwóch kompletów kredek).
        Figury geometryczne - mogą być wycięte z papieru, analogicznie do zabawy "kolorowe kredki"  przeprowadzamy zabawę z figurami geometrycznymi, utrwalając przy tym nazwy i kształty figur.
        Co nie pasuje? Kładziemy przed dzieckiem kartonik z wyrazami i prosimy, aby głośno odczytało wyrazy z pierwszego rzędu. który z tych wyrazów najmniej pasuje do pozostałych i dlaczego? Tak samo kolejne rzędy. (lew - byk - piłka - kot - koń), (fasola - sałata - ziemniak - banan - marchew), (motocykl - samochód - ciężarówka - pociąg), (nietoperz - wróbel - skowronek - orzeł - jastrząb), (buty - bluzka - torebka - kapelusz - spódnica).
        Gdzie jest ta sylaba? - dajemy dziecku kartoniki z wyrazami, mówimy, że wśród wyrazów ukryła się sylaba "da" i prosimy, by dziecko odszukało ją i otoczyło pętlą.
        (pogoda - wygoda - baba - zabawa - dzida - ryba - pada - wada - żaba - choroba  - woda - kłoda - moda - ruda - zguba - nuda).

źródło: głos pedagogiczny/maj 2014/40