• Bogowie greccy na szkolnych korytarzach
          • Bogowie greccy na szkolnych korytarzach

          • Niecodzienna lekcja historii miała miejsce 26 października 2023 r. Tego dnia do krainy mitów przenieśli się uczniowie klasy 5, którzy w ramach zajęć dodatkowych z historii przygotowali prezentację wybranego bohatera z mitologii. Piątoklasiści pięknie przebrani za bogów i boginie, z atrybutami w dłoni, w ciekawy sposób opowiadali o sobie, o swoim pochodzeniu i przygodach. Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością, prezentując wybraną postać. Wśród bogów na Olimpie znaleźli się m.in.: Zeus, Ares, Afrodyta, Atena, nie zabrakło również greckich hoplitów. Na zajęciach wykorzystaliśmy aparat fotograficzny zakupiony w ramach programu ,,Laboratoria Przyszłości", którym robiliśmy zdjęcia.

             Z pewnością wszyscy na długo tę lekcję zapamiętamy.

          • Słoneczko jesienne już tak nie grzeje, a jednak jak świeci dusza się śmieje. Zaprasza na spacer po liście, kasztany, uśmiechnij się a dzień będzie udany.

          • Jesień to idealna pora do robienia zdjęć. Dlatego też,  18 października w ramach programu Laboratoria Przyszłości uczniowie klasy 6a sięgnęli po szkolny aparat, by podczas spaceru w poszukiwaniu jesieni uwiecznić najpiękniejsze jej oblicza: grzyby, krajobrazy pełne ciepłych kolorów, delikatną popołudniową rosę, roślinność o rudych barwach oraz dary jesieni. Była to dobra okazja nie tylko do rozburzenia zainteresowań otaczającą przyrodą ale przede wszystkim fotografią. Kolaże wykonano w edytorze zdjęć Photo Editor na zajęciach w szkole. Powstałe prace doceniono i opublikowano na portalu lukow 24.pl

            Opracowanie: Beata Wysokińska

          • Wesoło jesienią w ogródku na grządce, Tu ruda marchewka, tam strączek , Tu dynia jak słońce……..

          • ​​​​​Uczniowie klas 1-4  uczestniczyli w szeregu lekcji kulturowych, połączonych z jesienią. Pierwszoklasiści w związku z omawianym tematem owoców określali ich kolor i wielkość, rzucali nimi do celu oraz uczestniczyli w zabawach i grach językowych. Największą frajdę sprawiło uczniom wykonanie dyń z kukurydzianych chrupek. Klasy 2 zrealizowały jeden z tematów z podręcznika New English Adventure 2 – Halloween, wykonując dyniowe koperty, ćwiczenia online, grając w gry planszowe i pchełki. Trzecioklasiści wzięli udział w kulturowym wydarzeniu związanym z zakończeniem tegorocznego sezonu zbiorów. Harvest Festival bo o nim mowa to Święto Plonów, które obchodzone jest w Wielkiej Brytanii w październiku jako dziękczynienie za zbiory.  Na lekcję  dzieci przyniosły owoce oraz liście z drzew i ogrodów z których wykonały dynie.  Pumpkin Day czyli Dzień Dyni, które obchodzone jest 31 października, przypadło klasom 4.  W tym dniu nie zabrakło dyń, jabłek zabaw ruchowych oraz smakołyków do skosztowania.

            Opracowanie: Beata Wysokińska

          • PODZIĘKOWANIE

          • Jesteście naszymi Aniołami w Piżamach❤ 

            Liczymy, że spotkamy się jeszcze raz nie tylko w Piżamach :)

            Mamy wspaniałe plany 😇

            Niech anioły uciskają was od nas ❤ Przesyłamy wam piękne dyplomy z podziękowaniami i magiczną odznakę małego czarodzieja Mogwartu - Mogę i Jestem tego Wart! Naszego magicznego ośrodka, który budujemy wspólnymi siłami!

            Serdecznie dziękujemy i pozdrawiamy, 

            ekipa Biegu i Dnia w Piżamach

          • Konkurs wokalny Debiuty

          • 19 października br. w siedleckiej sali Podlasie odbyły się przesłuchania w ramach XII Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki "Debiut", których organizatorem był Miejski Ośrodek Kultury. Wśród wielu wykonawców z różnych stron Polski m. in. Kielc, Lublina, Przasnysza, Janowa Podlaskiego, wystąpiła uczennicanaszej szkoły z  klasy 7b  Łucja Korlaga. Była to dla niej możliwość występu na profesjonalnej scenie oraz szansa zdobycia cennego doświadczenia w gronie bardzo dobrze śpiewających wykonawców.

          • Laboratoria Przyszłości klasa II b

          • Uczniowie klasy IIb na zajęciach dodatkowych ,,Pociągiem do Krainy Wiedzy” budowali  z klocków Korbo w ramach realizacji programu Laboratoria Przyszłości. Klocki Korbo to ogromne możliwości. Dzieci korzystając z nich podczas zajęć uczyły się kodowania, planowania, współpracy. Wszystko to w atmosferze zabawy. Dzięki tym klockom to, co było tylko w wyobraźni nabrało realnych kształtów. Dzieci mają dar wymyślania rozwiązań na które my, dorośli byśmy nawet nie wpadli. Budowanie z klocków Korbo, to nowy wymiar konstruowania, zabawy i nauki w jednym.

             

             

            Opracowała – D. Sójka

             

             

             

             

        • Uczniowie Zespołu Szkół w Gręzówce pamiętają
          • Uczniowie Zespołu Szkół w Gręzówce pamiętają

          • Umarłych wieczność dotąd trwa,
            dokąd pamięcią im się płaci.

            Wisława Szymborska

             

            Tradycją naszej szkoły jest coroczne porządkowanie kwater wojskowych znajdujących się na cmentarzu parafialnym. Zbiegło się to z akcją organizowaną przez MEN pod hasłem „#Szkoła Pamięta”.

            W tym roku nad sprzątaniem żołnierskich grobów pracowali przedstawiciele klasy ósmej i klas siódmych wraz z nauczycielami odpowiedzialnymi za dbałość o to miejsce. Wyjście na cmentarz to  okazja do poznania fragmentu historii naszego regionu oraz oddania czci poległym w walce o wolną Polskę. Akcja porządkowania nekropolii to także nauka szacunku dla tradycji, jak też wyraz pamięci o zmarłych. Uczniowie złożyli również przygotowane wiązanki, a 1 listopada – w dniu Wszystkich Świętych przybyli, by zapalić znicze na żołnierskich kwaterach oraz mogiłach zmarłych księży i nauczycieli.

            Serdecznie podziękowania kierujemy w stronę  Rodziców za zakupione znicze i przygotowane wiązanki.

            M. T.
            U. J.
             K.S.  

             

             

        • Wzruszająca lekcja historii
          • Wzruszająca lekcja historii

          • „Sanitariuszka Małgorzatka”, „Warszawskie dzieci”… to nieliczne utwory, których mogli wysłuchać uczniowie klas szóstych podczas musicalu „Dzieci Powstania 44” wystawianego na deskach MOK Siedlce. Musical przybliżył widzom wydarzenia z czasów powstania warszawskiego widziane oczami dzieci. Inspiracją do jego stworzenia były prawdziwe wspomnienia i historie tych, którym przyszło dorastać w czasie wojny. Prezentowane sceny ukazywały dramat ówczesnych młodych oraz emocje, jakie wówczas im towarzyszyły, poruszając tym samym serca widzów.

            Tego dnia uczestnicy wyjazdu obejrzeli również wystawę plenerową pt. „Powstanie Styczniowe w malarstwie” oraz wystawę fotografii „ Świat w skali makro” prezentowanej przez Galerię Fotografii Fokus.

          • Konkurs ekologiczny „Nadaj życie niepotrzebnym rzeczom”

          • Uczennica klasy VI b Lena Przeździak zdobyła II miejsce w konkursie ekologicznym „Nadaj życie niepotrzebnym rzeczom”-organizowanym przez Caritas Diecezji Siedleckiej. Motywem przewodnim konkursu był upcycling, czyli nadawanie nowej wartości rzeczom już niepotrzebnym poprzez ich twórcze przetwarzanie. Podsumowanie projektu odbyło się 4.10.2023r. w Pratulinie. Nasza laureatka za wykonanie zestawu do sprzątania -była to miotła z butelek po napojach i szufelka z plastikowej bańki- otrzymała nagrodę oraz dyplom. Dodatkowym wyróżnieniem był wywiad , udzielony przez Lenę reporterom TVP Lublin.

            Opr. H. Ś.

          • „Wielka” świętość polega na codziennym wykonywaniu „drobnych obowiązków”.

          • W naszej szkole po raz pierwszy dzieci z przedszkola oraz kl I- III  przyszły przebrane w stroje wybranych przez siebie świętych. Wśród tych postaci znalazły się między innymi: Maryja, Józef,  anioły oraz inne postacie biblijne. Przebrania były okazją do poznania sylwetek wielu świętych i ukazania dobrych wzorców i zainspirowania się nimi.
             Mamy nadzieję, że w następnych latach wydarzenie to będzie kontynuowane w coraz liczniejszym gronie świętych i błogosławionych.
            Dziękujemy rodzicom za ich kreatywność w przygotowaniu strojów.

             

             

          • Przedszkolaki powitały Panią Jesień!

          • „Idzie łąką, idzie polem

            Pod złocistym parasolem.

             

            Gdy go zamknie – słońce świeci.

            Gdy otworzy - pada deszcz.

             

            Kto to taki? Czy już wiecie?

            Tak! To właśnie jesień jest!”

                                                (T. Śliwiak)

             

                         To wyjątkowa i kolorowa pora roku, obfitująca w ciekawe zajęcia w przedszkolu.

                W ostatnim czasie dzieci z ogromną radością powitały Panią Jesień i w każdej sali przedszkolnej powstały wspaniałe dekoracje z kolorowych  liści, kasztanów, żołędzi i jarzębiny. Dzieci poznawały ciekawostki dotyczące zmian zachodzących w przyrodzie jesienią, ale również w czasie licznych spacerów miały możliwość obserwacji  oraz zbierania  jesiennych skarbów.

                    Były piosenki, wiersze, zabawy. Podczas zajęć dzieci miały okazję wykazać się wiedzą na temat jesieni poprzez rozwiązywanie zagadek i rebusów. Z wielkim zaangażowaniem tworzyły również kolorowe jesienne prace plastyczne.

          • MŁODZIEŻOWA DRUŻYNA POŻARNICZA pamięta...

          • W dniu 28 października 2023 r. dzieci z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej przygotowały. Następnie udaliśmy się na pobliski cmentarz, gdzie znajdują się  groby  żołnierskie i pomnik poświęcony mieszkańcom z Gręzówki rozstrzelanych podczas II wojny światowej. Nasza wizyta była jednocześnie nawiązaniem do zbliżającego się dnia Wszystkich Świętych. Celem wycieczki było oddanie hołdu poległym żołnierzom i mieszkańcom Gręzówki poległym podczas II wojny światowej, a także złożenie wiązanek, modlitwa i chwila zadumy. Dla Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej takie wyjście to lekcja historii i kształtowania szacunku do własnego kraju.  

        • „POKÓJ WAM WIECZNY W CICHEJ KRAINIE, GDZIE BÓL NIE SIĘGA, GDZIE ŁZA NIE PŁYNIE, GDZIE SŁYSZYSZ BOGA GŁOS SERDECZNY - POKÓJ WAM WIECZNY”.
          • „POKÓJ WAM WIECZNY W CICHEJ KRAINIE, GDZIE BÓL NIE SIĘGA, GDZIE ŁZA NIE PŁYNIE, GDZIE SŁYSZYSZ BOGA GŁOS SERDECZNY - POKÓJ WAM WIECZNY”.

          •         Kilka dni przed uroczystością Wszystkich świętych, 27 października wszystkie grupy przedszkolne wraz z wychowawczyniami odwiedziły pobliski cmentarz w Gręzówce. Pomagały nam również pani Julia i pani Ania oraz chętni rodzice naszych przedszkolaków.  

            Okres przed świętem zmarłych, to odpowiedni moment na wspomnienie tych, którzy odeszli, czas na rozmowę dotyczącą szacunku dla nich. Taki też właśnie cel przyświecał naszej wycieczce.

            Podczas pobytu na cmentarzu przedszkolaki mogły w ciszy i zadumie posłuchać opowieści na temat przeszłości naszej ojczyzny, zapalić znicze, położyć wiązanki na mogiłach żołnierzy i miejscowych rodzin poległych podczas II wojny światowej oraz  i tym samym modląc się - oddać hołd poległym, którzy walczyli w obronie naszej ojczyzny. Wychowankowie dowiedzieli się także, jak należy zachowywać się na cmentarzu, by nie zakłócać spokoju zmarłych i osób odwiedzających to miejsce.

            Spacer alejkami cmentarza był dla dzieci ogromnym przeżyciem, szły skupione i bardzo zaciekawione, prowadząc również na groby ich bliskich, o których również pamiętaliśmy w modlitwie. To była jedna z ważniejszych lekcji wychowania rodzinnego, obywatelskiego i patriotycznego, która z pewnością pozostanie w pamięci dzieci. Rodzicom serdecznie dziękujemy za pomoc podczas pobytu na cmentarzu, a także wszystkim, którzy zadbali o to, aby groby żołnierzy pięknie świeciły blaskiem płynącym od zniczy i aby były pięknie przystrojone wiązankami. Dziękujemy. 

        • DZIEŃ PIŻAMY
          • DZIEŃ PIŻAMY

          • W dniu 26 października 2023 r. w naszej szkole zorganizowany został „Dzień Piżamy”. Była to ogólnopolska akcja charytatywna pod patronatem Fundacji Gdy Liczy się Czas.

            Dlaczego piżama?

            Ponieważ standardowym ubraniem dziecka przebywającego w szpitalu jest właśnie piżama. A my włożyliśmy ją na znak solidarności z wszystkimi małymi pacjentami. Był to z naszej strony mały gest, a tak wiele znaczący.

            „Dzień Piżamy”, to przede wszystkim dzień zwrócenia uwagi na zdrowie i empatię. Przeprowadzając akcję, chcieliśmy uświadomić, jak ważna jest profilaktyka dzieci w kierunku chorób nowotworowych.

            Nasi wolontariusze zbierali do puszki pieniążki. Każdy mógł wpłacić symboliczną złotówkę, którą fundacja przekaże na budowę ośrodków rehabilitacji, fizjoterapii oraz centra zabawy i rozwoju.

            Pamiętajcie kochani!

            Każdy z nas może obudzić w sobie anioła i pomagać.

            Pomagajmy! Pomaganie uskrzydla.

          • Z życia biblioteki…

          • Dzień Kundelka

                        25 października to Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt, a w Polsce tego dnia swojego święta doczekały się wszystkie nierasowe czworonogi. Z okazji Dnia Kundelka zapraszamy wszystkich miłośników zwierząt do wypożyczenia książek, których bohaterami są te bardzo mądre i wierne psiaki.

            Jednocześnie zachęcamy do adopcji bezdomniaków, których w 2021 roku było ponad 72 tysiące.