• Wycieczka do Arkabosu
          • Wycieczka do Arkabosu

          • Dnia 11 października z okazji Dnia Chłopaka dzieci z najstarszych grup przedszkolnych wybrały się  z wychowawczyniami: p. Anną Korlagą i p. Elżbietą Mariuszyc do Centrum Rozrywki Arkabos w Łukowie. Niezwykłą pomocą okazały sie również panie: Kasia i Iwonka. Wiele radości sprawiło dzieciom korzystanie z konstrukcji labiryntu, trampolin, basenu z piłeczkami, karuzeli i wielu innych atrakcji oferowanych przez salę zabaw. Po zakończonej zabawie przedszkolaki przy wspólnym stole zjadły to co lubią najbardziej-smakowite i chrupiące frytki. Pobyt bardzo szybko dobiegł końca.  Zmęczeni, ale pełni niezapomnianych wrażeń i emocji wróciliśmy do naszego przedszkola.

            Dziękujemy rodzicom, dzięki którym nasza wycieczka nie mogłaby dojść do skutku.

            Opracowała:Elżbieta Mariuszyc

          • DZIEŃ DRZEWA

          •  

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

            Co roku 10 października obchodzimy w Polsce Dzień Drzewa, który jest elementem edukacji ekologicznej. W naszym przedszkolu tego dnia odbyły się zajęcia związane z tematyką drzew, dzieci - ubrane w zielone lub brązowe ciuszki poznały budowę drzewa, jego znaczenie dla człowieka, zwierząt i przyrody. Poznały także etapy wzrastania drzewa. Na koniec zajęć przedszkolaki złożyły uroczystą przysięgę:

            ,,Przedszkolaki  zawsze będą dbać o wszystkie drzewa!

            Małgorzata Kozakowska

          • Obchody Europejskiego Dnia Języków

          • 4 (i dodatkowo 6) października 2022r. uczniowie naszej szkoły świętowali Europejski Dzień Języków. Jest on obchodzony każdego roku (26 września) od 2001 z inicjatywy Rady Europy i we współpracy z Komisją Europejską. Uczennice klasy Va przygotowali dla przedszkolaków program artystyczny pt: „Uczę się języków obcych bo wiem, że warto”. W nim pokazano, jak trudno jest zwiedzać świat nie znając języków i uzmysłowiono wszystkim jak ważna jest ich nauka.  Najmłodsi mogli również bliżej poznać flagi państw europejskich i anglojęzycznych, wykonanych wcześniej na potrzeby szkolnego konkursu. Przygotowane prezentacje, nie tylko ukazały bogactwo kultur i języków w Europie, ale pozwoliły uczniom na zaprezentowanie swoich talentów, bowiem przedszkolaki włączyły się do śpiewania „Panie Janie” w różnych językach. Swoją celebrację mieli także uczniowie klasy II. Podczas okolicznościowych zajęć, zaznajomili się z położeniem różnych miast  europejskich oraz układali zdania do specjalnie przygotowanych breloczków. W szkolne obchody tego dnia przy współpracy Samorządu Uczniowskiego włączyli się również chętni z klas IV-VIII. Mogli oni legalnie użyć telefonów w skanowaniu kodów QR, które kryły w sobie ciekawostki o językach obcych.

            Realizacja szkolnych obchodów Europejskiego Dnia Języków przyczyniła się do:

            • uświadomienia korzyści płynących z uczenia się języków,
            • podkreślenie ich roli i znaczenia w naszym życiu
            • kształtowania postawy i szacunku wobec innych kultur

              Zdjęcia wykonano aparatem fotograficznym zakupionym w ramach programu                      LABORATORIA PRZYSZŁOSCI

            Uczennice klasy Va aktywnie zachęcili przedszkolaków do nauki języków obcych.

             Oto piosenki i filmy z obchodów Europejskiego Dnia Języków.

            Państwa i miasta w Europie w wykonaniu kl. 2a

            "Panie Janie" po francusku w wykonaniu dziewcząt z grupy przedszkolnej "Biedroneczki"

            "Panie Janie" po angielsku w wykonaniu  grupy przedszkolnej "Biedroneczki"

            "Panie Janie" po angielsku w wykonaniu grupy przedszkolnej "Sówki"

                                                                                                                                           opracowanie: Beata Wysokińska

        • Spotkanie z Policjantem
          • Spotkanie z Policjantem

          • 30 września 2022 roku, dzieci z Przedszkola w Gręzówce gościły panie policjantki z Komisariatu Policji w  Łukowie. Do tej wizyty dzieci przygotowywały się od kilku dni, realizując temat tygodnia  „Bezpieczni na drodze”.

            Głównym celem spotkania było poznanie i utrwalenie podstawowych wiadomości związanych  z udziałem dzieci w ruchu drogowym. Policjantki podkreśliły ważną rolę elementów odblaskowych, szczególnie teraz z okresie jesiennym. Ponadto panie uczuliły przedszkolaków na zachowanie bezpieczeństwa
             w stosunku do obcej osoby dorosłej. Funkcjonariuszki opowiedziały nam o swojej pracy, p
            okazały swoje wyposażenie i umundurowanie, które jest niezbędne podczas wykonywanej służby.

            Na zakończenie spotkania przedszkolaki podziękowały Policjantkom za wizytę, śpiewając piosenki, recytując wierszyki oraz wręczając upominki.

             

            Anna Bryzek

          • Międzynarodowy Program Powszechnej Dwujęzyczności „Dwujęzyczne Dzieci” / “Bilingual Future”

          •  

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

            Międzynarodowy Program Powszechnej Dwujęzyczności „Dwujęzyczne Dzieci” / “Bilingual Future”

             

            Certyfikat_Miedzynarodowego_Programu_Powszechnej_Dwujezycznosci_BILINGUAL_FUTURE.pdf

            Od października roku szkolnego 2022/23  w naszym przedszkolu, jest kontynowany Międzynarodowy Program Powszechnej Dwujęzyczności, który  wprowadza przełomowe rozwiązanie zapewniające codzienny kontakt w placówce i w domu,w ramach którego nauczyciel wychowawca, nauczyciel anglista i rodzic w domutworzą drużynę poprzez codzienną, wspólną zabawę do sukcesu dziecka.

             

             

            KORZYŚCI

            Prócz samych umiejętności językowych dwujęzyczność wiąże się z licznymi korzyściami dla intelektu, psychiki i zdrowia dziecka.

            Mózg otrzymuje zdrową dawkę treningu, a przy tym wiedzę i umiejętności, które na tym etapie rozwoju utrwalają się nadzwyczaj szybko i efektywnie.

            Bilingwizm m.in. poprawia koncentrację, wpływa na lepszą podzielność uwagi oraz pamięć (semantyczną i epizodyczną), pogłębia wrażliwość kulturową i społeczną, rozwija zdolności analityczne i empatyczne.

             

            Dwujęzyczne dzieci, a później dorośli osiągają lepsze wyniki w nauce, mają większe możliwości adaptacji społecznej i kulturowej.

            Cechuje ich wyższa pozycja społeczna i materialna oraz – co chyba najważniejsze – lepsze zdrowie.

            Warto podkreślić, iż dwujęzyczność opóźnia o 5-6 lat skutki chorób Alzheimera i Parkinsona.

             

            METODA

             

            Jest to specjalnie wykreowany świat bohaterów, piosenek, filmów animowanych oraz przygotowanych na tej podstawie zabaw językowo-muzyczno-ruchowych zarówno indywidualnych, jak i grupowych.

            Wszystko zostało metodycznie zaplanowane od urodzenia aż do szóstego roku życia.

            Specjalnie przygotowane dwie serie edukacyjne: „Baby Beetles” (wiek 3-4), „Tom and Keri” (wiek 5-6)  wprowadzają rozpoznawane i rozumiane w kontekście słowa i zwroty dostosowując wszystko do typowych dla dziecka w danym wieku możliwości i zainteresowań.

            Dzięki temu język angielski nigdy nie staje się dla dziecka językiem obcym.

             

            Warto podkreślić, iż Program skonstruowany jest tak, że zarówno rodzice w domu, jak i opiekunowie w przedszkolu, w początkowym etapie nauczania nie muszą znać angielskiego, żeby pomóc dzieciom w codziennych zajęciach; co więcej, mogą efektywnie, przez wspólną zabawę, uczyć się razem z nimi.

             

            Współpraca opiekunów i lektorów daje o wiele lepsze rezultaty, niż wyłącznie praca lektorów.

            Obcowanie dzieci z językiem w czasie codziennych zabaw w placówce oraz w domu utrwala materiał tak, że dzieci niemal natychmiast wykorzystują go czynnie w czasie spontanicznych zabaw - po prostu zwyczajnie posługują się nim.

          • SMACZNY I ZDROWY KOKTAJL OWOCOWY W WYKONANIU PSZCZÓŁEK

          • W ramach tygodnia "Jesień w sadzie" dzieci z grupy "Pszczółki" przygotowały owocowy koktajl. Przedszkolaki przyniosły do przedszkola owoce i dzielnie je kroiły. Pokrojone smakołyki trafiały do miseczek dzieci a stamtąd już do blendera. Na koniec w kubeczkach pojawiła się witaminowa niespodzianka. Dzieci z radością i ze smakiem kosztowały witaminowo-owocowy koktajl. 

        • Spotkanie z panią pielęgniarką
          • Spotkanie z panią pielęgniarką

          • Dnia 30.10.2022 r. odwiedziła nasze przedszkole szkolna pielęgniarka pani Ania. Spotkanie z dziećmi dotyczyło wykonywanego przez p. Anię zawodu pielęgniarki. Pani pielęgniarka opowiedziała dzieciom o zawodzie, który wykonuje, o tym czym zajmuje się w pracy, zaprezentowała również podstawowe narzędzia pracy pielęgniarki, które wzbudziły wiele emocji. Dzieci bardzo chętnie odpowiadały na pytania stawiane przez panią pielęgniarkę. Wykazały się wiedzą na temat sposobów dbania o własne zdrowie, a w szczególności dbałości o higienę, zdrowego odżywiania na podstawie warzyw, które dzieci przyniosły i aktywności fizycznej.

            Bardzo dziękujemy za spotkanie.

          • #Laboratoria Przyszłości

          • Wrzesień już za nami. W ramach realizacji  programu Laboratoria Przyszłości uczniowie klas I – III na zajęciach edukacyjnych i zajęciach rozwijających zainteresowania i uzdolnienia wykorzystywali sprzęt zakupiony w ramach w/w projektu. W pierwszej kolejności w ruch poszły KLOCKI KORBO oraz KLOCKI PRIME SPIKE. Mali konstruktorzy wykonywali różnorodne ciekawe projekty. Podczas zajęć dzieci rozwijały logiczne myślenie oraz umiejętność pracy zespołowej. Podejmowały próby programowania i kodowania. Wykazywały się kreatywnością i oryginalnością w tworzeniu swoich budowli, a przy tym świetnie się bawiły.

            Wszystkie te działania są uwieczniane za pomocą sprzętu fotograficznego zakupionego w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

            Z niecierpliwością czekamy na dalsze działania.

          • Dzień Chłopaka w klasach Va i Vb

          • W dniu 27 września klasy piąte świętowały klasowy Dzień Chłopaka. Uczniowie z klas Va i Vb udali się do  Centrum Konferencyjno- Wypoczynkowego  Parisel w Klimkach i uczestniczyli tam w warsztatach pieczenia pizzy. Na młodych kucharzy czekało przygotowane ciasto i różnorodne  dodatki. Po krótkim instruktażu, wszyscy, wyposażeni  fartuchy oraz czepki, z zaangażowaniem zabrali  się do przygotowania potrawy według własnych upodobań. Wkrótce gorące  wypieki pojawiły się na stołach i zostały ze smakiem skonsumowane.  Posiłek zakończył deser lodowy. Ponieważ sprzyjała  jesienna aura, piątoklasiści spędzili pozostały czas  na zabawach w otaczającym budynek ogrodzie oraz na placu zabaw.

             

                                                                                                          Opr. Hanna Ślusarczyk

                                                                                                                   Urszula Jurzyk