„Góry pozwalają doświadczyć trudu wspinaczki, strome podejścia kształtują charakter,
a kontakt z przyrodą daje pogodę ducha”
Jan Paweł II
O tym, że podróże kształcą, strome podejścia kształtują charakter, a kontakt z przyrodą daje pogodę ducha, przekonali się uczniowie naszej szkoły podczas wycieczki w Pieniny i na teren Słowacji.
Pierwszym punktem programu była wizyta w Starym Sączu – niepozornym, ale pełnym uroku średniowiecznym miasteczku, w którym łączy się historia św. Kingi, Sióstr Klarysek, węgierskich strażników i Jana Pawła II. Podczas spaceru uczestnicy wyjazdu poznawali najciekawsze zabytki i atrakcje miasta, wśród których były m. in. Klasztor Sióstr Klarysek, Brama Węgierska, źródełko św. Kongi, drewniany ołtarz papieski będący pamiątką po wizycie Ojca Świętego w 1999 r. oraz Muzeum Jana Pawła II.
Kolejne dni wycieczki dały możliwość podziwiania uroków malowniczego pasma górskiego na pograniczu polsko-słowackim – Pienin. Już drugiego, dnia grupa pod kierunkiem przewodnika górskiego ruszyła niebieskim szlakiem z Przełęczy Osice, by zdobyć Okrąglicę (982 m.n.p.m.) – najwyższą turnię w masywie Trzech Koron. Na jej szczycie znajduje się platforma widokowa, z której można było podziwiać nadzwyczaj czarującą panoramę i wijący się w dole Dunajec. Po zejściu do miejscowości Sromowce Niżne odbył się spływ Dunajcem. Wsiadając do tradycyjnych tratw flisackich, uczniowie mogli dać odpocząć nogom i podziwiać Pieniny z perspektywy doliny rzecznej.
Kolejny dzień był również intensywny i pełen wrażeń. Odbyła się bowiem całodzienna wyprawa na terytorium Słowacji, gdzie młodzież podziwiała cuda natury w postaci form krasowych podczas zwiedzania jednej z większych jaskiń słowackich - Jaskini Bielskiej. Następnie Drogą Wolności wycieczka z Tatrzańskiej Kotliny dotarła do Szczyrbskiego Jeziora - słowackiego "Morskiego Oka". Po spacerze wokół jeziora uczestnicy wyjazdu zawędrowali do Osady Strbske Pleso oraz pod skocznię mistrzostw świata z 1970r.
Kontynuacją odkrywania pienińskich atrakcji był spacer przez wąwóz Homole z wejściem na punkt widokowy, znajdujący się na polanie Bukowinki. Tam uczniowie mogli cieszyć oczy roztaczającą się panoramą oraz obserwować pracę przy wypasie owiec i wyrobie serów. Po zejściu do Szczawnicy miał miejsce wjazd kolejką krzesełkową na Palenicę, gdzie szczególnym zainteresowaniem cieszyła się zjeżdżalnia grawitacyjna. Wędrując jednym z najpiękniejszych widokowo szlaków, wycieczka dotarła do słowackiej osady Leśnica. Ten zakątek Pienin, ze względu na swoje wybitne walory widokowe, został wykorzystany przez kilka ekip filmowych przy tworzeniu różnych produkcji, między innymi takich, jak: „Janosik”, „Prawdziwa historia." Stamtąd dolinami Leśnickego Potoku i Dunajca wróciliśmy do Szczawnicy.
Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie kościoła w Dębnie Podhalańskim, jednego z najlepiej zachowanych gotyckich, drewnianych kościołów, obiektu wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.