•  

          Rządowy Program AKTYWNA TABLICA na lata 2020-2024
           
           
          Scenariusze zajęć rewalidacyjnych z wykorzystaniem pomocy zakupionych w ramach Rządowego programu AKTYWNA TABLICA na lata 2020-2024:
           
           

          Zajęcia rewalidacyjne z uczniem klasy 6a

          Podczas zajęć rewalidacyjnych z uczniem klasy 6a wykorzystano podłogę interaktywną zakupioną w ramach Rządowego programu na lata 2020 - 2024   ,,Aktywna tablica”. Pakiet aplikacji – Rewalidacja  który jest zestawem interaktywnych zabaw i ćwiczeń ruchowych do wykorzystania podczas zajęć rewalidacyjnych z uczniami poprawia  rozwój oraz znacząco wpływa  na kształtowanie i usprawnianie umiejętności. Proponowane ćwiczenia stymulują w szczególności percepcję wzrokową, myślenie logiczne i abstrakcyjne oraz spostrzegawczość. Rozwijają umiejętności językowe, a także zachęcają do podejmowania inicjatywy i działania, także tych związanych z aktywizacją społeczną, poprzez możliwość pracy w grupie. Przyjazna, spokojna grafika stymuluje nie tylko oko, ale i kubki smakowe.

            

           

           

          Zajęcia rewalidacyjne  z uczniem klasy 7

          Sprzęt zakupiony w ramach Rządowego programu na lata 2020 - 2024   ,,Aktywna tablica” sprzyjał kształceniu ucznia ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi  w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnej oraz motywował do większej aktywności w czasie zajęć.  

          Zajęcia z wykorzystaniem zakupionych pomocy dydaktycznych stały się dynamiczniejsze i ciekawsze, były atrakcyjną formą pracy, co wpływało na ich efektywność. Urządzenia i programy wykorzystywane  z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi stanowiły wsparcie merytoryczne. Multimedialne programy terapeutyczne to szeroki wybór interaktywnych ćwiczeń do pracy na zajęciach rewalidacyjnych.  Doskonałe narzędzia gier i ćwiczeń dydaktycznych do pokonywania trudności w pisaniu, czytaniu, ortografii i matematyce. Korzystanie z tych programów w znacznym stopniu miało wpływ na stymulowanie rozwoju oraz na powtarzanie i utrwalanie wiedzy ucznia.

                 

                                                                                                          Opracowała: Krystyna Szczygieł

           

          Uczniowie z kl. IVa i Va podczas zajęć rewalidacyjnych często korzystali z pomocy dydaktycznych zakupionych
          w ramach programu  AKTYWNA TABLICA.

          Praca z dziećmi o specjalnych potrzebach cechuje się koniecznością zastosowania specyficznych narzędzi.  Przykładem takiego rozwiązania jest podłoga interaktywna , z której bardzo często korzystali nosi uczniowie. Korzystanie z podłogi interaktywnej wymuszało na uczniach aktywizację ruchową - wykorzystując zarówno motorykę dużą (ponieważ obsługa programu odbywa się za pomocą całego ciała - rąk, nóg), jak i motorykę małą . Jednocześnie oferując stymulację wizualną i dźwiękową, angażowało przy tym wiele zmysłów naraz. Zwiększona przestrzeń interakcji umożliwiała  lepsze wczucie się w sytuację i głębsze zanurzenie w prezentowanych treściach, a możliwość korzystania z podłogi w parach  znacznie  uatrakcyjniało każde zajęcia edukacyjne, dodatkowo wpływając na aktywizację i integrację społeczną.

          Opracowanie: R. Olszewska, M. Turemka

               

           

          Dnia 16 marca 2023 r. podczas zajęć rewalidacyjnych uczniowie naszej szkoły poznali zalety podłogi interaktywnej, zakupionej w ramach programu "Aktywna Tablica".    

          Zabawa z jej udziałem angażuje wszystkie zmysły dziecka. Angażuje ona dotyk rąk i nóg, ale także słuch i wzrok. Dzięki temu zwiększa się koordynacja ruchowo-wzrokowa. Większość zabaw, które zapewnia podłoga interaktywna, polega na tym, aby dotknąć wszystkie elementy w określonym limicie czasowym. Nie należy zapominać też o aspekcie rywalizacji, która wpływa na prawidłowy rozwój każdego dziecka.

          Wiele zagadek logicznych, które trzeba rozwiązać podczas zabawy z podłogą interaktywną niewątpliwie, wpływa na rozwój dziecka. Podczas zabawy uczniowie poprawiają swoje zdolności motoryczne oraz zwiększają orientację przestrzenną. Dzięki grom na czas są oni w stanie poprawić też swoją szybkość reakcji, a także zwiększyć spostrzegawczość wzrokowo-ruchową, doskonalić percepcję wzrokowo-ruchową, usprawniać motorycznie, a tym samym pomaga w regulacji emocji, integracji zmysłów.

           

           

           

           

               

                  

          Opracowanie: U. Jurzyk, M. Kozakowska, R. Olszewska, M. Turemka

          Ciekawe zajęcia w kl. IIIa

          W ramach zajęć rozwijających zainteresowania uczniowie klasy IIIa uczestniczyli w zajęciach z wykorzystaniem interaktywnej podłogi zakupionej w ramach programu Aktywna Tablica. Podłoga interaktywna to zintegrowany system czujników ruchu, który zawiera w sobie projektor, komputer i moduł interaktywny umożliwiający wyświetlanie na podłodze gier i animacji interaktywnych. Obraz wyświetlany na podłogę tworzy wirtualny ”magiczny dywan”, na którym uczestnicy przeżywają wspaniałe przygody, począwszy od gier i zabaw ruchowych, po edukację poznawczą ze wszystkich dziedzin wiedzy. Interaktywna podłoga to nowoczesna forma zabawy, która w magiczny sposób zapewnia połączenie ruchu z wyświetlanym na podłodze obrazem.  Zabawy polegają na zdobywaniu jak największej ilości punktów, omijaniu przeszkód, łapaniu pojawiających się elementów. Podłoga interaktywna wyposażona jest również w wiele gier zespołowych jak np. piłka nożna, kręgle, bilard i odkrywanie skarbów. Wszystkie ćwiczenia rozwijają zarówno umysł jak i ciało oraz zwiększają motywację i aktywność uczestników. Specjalnie zaprojektowane gry sprawiają, że zajęcia są niezwykle ciekawe, atrakcyjne, kreatywne, relaksujące, poprawiające nastrój i angażujące wszystkich. Realizacja zajęć z wykorzystaniem podłogi interaktywnej jest pracą przyjemną i pożyteczną.

           

               

               

          Opracowanie: R. Olszewska

           

           

           
           
          Szkoła Podstawowa w Gręzówce po raz kolejny otrzymała wsparcie finansowe w ramach rządowego programu „Aktywna Tablica”. Tym razem wsparcie zostało skierowane do uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, którzy uczęszczają do naszej szkoły.
          Łączna kwota wsparcia wyniosła 43 750 zł, z czego 80% to środki z budżetu państwa, a 20% wkład własny organu prowadzącego szkołę.
          W ramach programu zakupiono m.in:
          monitor interaktywny 75 cali,
          podłogę interaktywną z pakietem do rewalidacji,
          specjalistyczne programy interaktywne do diagnozy i terapii logopedycznej, dysleksji, dyskalkulii, terapii uczniów ze spektrum autyzmu, terapii zapobiegającej trudnościom w zakresie pisania, czytania i liczenia, a także terapii uczniów z niepełnosprawnością intelektualną.
          Będą z niego korzystać specjaliści (logopeda, pedagog, pedagog specjalny itp.), a także inni nauczyciele, pracujący z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań w szkole sprawia, że dzieci chętniej się uczą, lepiej przyswajają zagadnienia oraz rozwijają swoje zainteresowania. Pomagają uczniom oraz nauczycielom rozwijać umiejętność stosowania nowoczesnej technologii informacyjno - komunikacyjnej, co jest głównym punktem w zapewnieniu wysokiej jakości edukacji.
          Dzięki przyznanej dotacji i wyposażeniu szkoły w profesjonalne pomoce, możemy rozbudzić wyobraźnię dziecka i dłużej utrzymać jego uwagę na omawianym zagadnieniu, zajęcia specjalistyczne i lekcje stają się ciekawsze, a wykorzystywanie programów, gier edukacyjnych i ćwiczeń interaktywnych sprawia, że uczniowie są bardziej zaangażowani, a co za tym idzie łatwiej przyswajają wiedzę.