• Międzynarodowy Program Powszechnej Dwujęzyczności „Dwujęzyczne Dzieci” / “Bilingual Future”

•

Certyfikat_Miedzynarodowego_Programu_Powszechnej_Dwujezycznosci_BILINGUAL_FUTURE.pdf

Od października roku szkolnego 2022/23  w naszym przedszkolu jest kontynuowany Międzynarodowy Program Powszechnej Dwujęzyczności,który  wprowadza przełomowe rozwiązanie zapewniające codzienny kontakt w placówce i w domu,w ramach którego nauczyciel wychowawca, nauczyciel anglista i rodzic w domu tworzą drużynę poprzez codzienną, wspólną zabawę do sukcesu dziecka.

KORZYŚCI

Prócz samych umiejętności językowych dwujęzyczność wiąże się z licznymi korzyściami dla intelektu, psychiki i zdrowia dziecka.

Mózg otrzymuje zdrową dawkę treningu, a przy tym wiedzę i umiejętności, które na tym etapie rozwoju utrwalają się nadzwyczaj szybko i efektywnie.

Bilingwizm m.in. poprawia koncentrację, wpływa na lepszą podzielność uwagi oraz pamięć (semantyczną i epizodyczną), pogłębia wrażliwość kulturową i społeczną, rozwija zdolności analityczne i empatyczne.

Dwujęzyczne dzieci, a później dorośli osiągają lepsze wyniki w nauce, mają większe możliwości adaptacji społecznej i kulturowej.

Cechuje ich wyższa pozycja społeczna i materialna oraz – co chyba najważniejsze – lepsze zdrowie.

Warto podkreślić, iż dwujęzyczność opóźnia o 5-6 lat skutki chorób Alzheimera i Parkinsona.

METODA

Jest to specjalnie wykreowany świat bohaterów, piosenek, filmów animowanych oraz przygotowanych na tej podstawie zabaw językowo-muzyczno-ruchowych zarówno indywidualnych, jak i grupowych.

Wszystko zostało metodycznie zaplanowane od urodzenia aż do szóstego roku życia.

Specjalnie przygotowane dwie serie edukacyjne: „Baby Beetles” (wiek 3-4), „Tom and Keri” (wiek 5-6)  wprowadzają rozpoznawane i rozumiane w kontekście słowa i zwroty dostosowując wszystko do typowych dla dziecka w danym wieku możliwości i zainteresowań.

Dzięki temu język angielski nigdy nie staje się dla dziecka językiem obcym.

Warto podkreślić, iż Program skonstruowany jest tak, że zarówno rodzice w domu, jak i opiekunowie w przedszkolu, w początkowym etapie nauczania nie muszą znać angielskiego, żeby pomóc dzieciom w codziennych zajęciach; co więcej, mogą efektywnie, przez wspólną zabawę, uczyć się razem z nimi.

Współpraca opiekunów i lektorów daje o wiele lepsze rezultaty, niż wyłącznie praca lektorów.

Obcowanie dzieci z językiem w czasie codziennych zabaw w placówce oraz w domu utrwala materiał tak, że dzieci niemal natychmiast wykorzystują go czynnie w czasie spontanicznych zabaw - po prostu zwyczajnie posługują się nim.

Międzynarodowy Program Powszechnej Dwujęzyczności „Dwujęzyczne Dzieci” / “Bilingual Future” w roku szkolnym 2021/2022

Przedszkole w Gręzówce przystąpiło, w tym roku szkolnym 2021/2022 do Międzynarodowego Programu Powszechnej Dwujęzyczności Bilingual Future.

Program Powszechnej Dwujęzyczności „Dwujęzyczne Dzieci” ma na celu wprowadzanie dziecka w świat języka angielskiego równolegle do języka polskiego tak, aby angielski nigdy nie stał się dla dziecka językiem obcym. Zabawy w języku angielskim z wesołymi żuczkami Baby Beetles odbywać będą się codziennie. W programie będą uczestniczyć  wszystkie dzieci z grup przedszkolnych.

Seria Baby Beetles opracowana z myślą o najmłodszych dzieciach na całym świecie opiera się na jasnej i sprawdzonej metodzie. Jest efektem długoletnich badań i doświadczeń. Kluczową rolę w nauczaniu odgrywają specjalnie skomponowane piosenki. Odpowiednie połączenie tekstu z muzyką ułatwia zapamiętywanie i powtarzanie, pomaga w wykształceniu się odpowiednich nawyków wymowy i zwyczajnie sprawia przyjemność. Piosenki nie są tłumaczone na język polski – znaczenie i sens wynikają z kontekstu animacji, co pozwala na równoległe budowanie kompetencji w obu językach. Podstawową zasadą jest tu nauka poprzez zabawę – oglądanie i słuchanie tak często, jak tylko dzieci mają na to ochotę. Maluszki i przedszkolaki z radością uczą się angielskiego z Baby Beetles głównie dlatego, że piosenki śpiewane są przez dzieci. To daje małym słuchaczom swobodę, jaką odczuwają obcując z rówieśnikami. Starannie przygotowane i nagrane wg założeń Claire Selby głosy prezentują doskonałą, wyraźną wymowę w połączeniu z radosnym, dziecięcym brzmieniem. To ważny element zasady dzieci uczą dzieci, która przyczyniła się do dużej popularności animacji Baby Beetles.