• Poznaj Polskę

• Wycieczka do Dęblina

W środę 20 września 2023 r. uczniowie naszej szkoły dzięki dofinansowaniu w ramach programu POZNAJ POLSKĘ wybrali się do Dęblina. W programie wycieczki znalazły się dwa obiekty charakterystyczne dla tego miasta: Twierdza oraz Muzeum Sił Powietrznych.

Pierwszym punktem programu była wizyta w Muzeum Sił Powietrznych. Tutaj uczestnicy wycieczki mogli zapoznać się z historią polskiego lotnictwa wojskowego. Wszyscy z zaciekawieniem oglądali dokumenty, szkice, mapy, fotografie, elementy wyposażenia i uzbrojenia samolotów oraz mundury i kombinezony  polskich pilotów wojskowych. Dzięki panującej tego dnia słonecznej pogodzie dużą atrakcją dla uczestników wycieczki była wystawa plenerowa prezentująca samoloty, śmigłowce oraz sprzęt rakietowy
          i radiolokacyjny. Największe zaciekawienie wzbudził jednak Jak 40 w biało-czerwonych barwach, którym latały najważniejsze osoby w państwie.

Następnie odwiedziliśmy twierdzę dęblińską gdzie pan przewodnik zapoznał nas
          z dziejami całego zespołu fortecznego - od budowy w pierwszej połowie XIX wieku, poprzez rozbudowę i modernizację, wydarzenia związane z I wojną światową, okres międzywojenny, kiedy w Dęblinie stacjonował 15 Pułk Piechoty „Wilków”, najbardziej tragiczny okres II wojny światowej, gdy w Twierdzy znajdował się Stalag 307, aż po stan obecny.

Po sutym obiedzie przejechaliśmy do Woli Gułowskiej – miejscowości, która kojarzy się nam oczywiście z ostatnią regularną bitwą wojny obronnej stoczoną w pierwszych dniach października 1939 roku, przez Samodzielną Grupę Operacyjną “Polesie” dowodzoną przez generała Franciszka Kleeberga. Aby uhonorować te wydarzenia i uczcić pamięć i wysiłek zbrojny żołnierzy SGO “Polesie”, wzniesiono Pomnik Czynu Bojowego Kleeberczyków – który mogliśmy podziwiać i o którym pan przewodnik opowiadał nam ciekawie.

Mogliśmy także odwiedzić Matkę Boską Gułowską, która łaskawie spogląda na przybywających tam wiernych. Ojciec karmelita opowiedział nam o objawieniach jakie miały miejsce w Woli Gułowskiej, początkach zakładania klasztoru karmelitów w tej miejscowości.

Pełni wrażeń i wspomnień, wróciliśmy do szkoły.

Wycieczka do Warszawy

W dniu 16 czerwca 2023r. uczniowie klas młodszych z naszej szkoły pojechali na wycieczkę do Warszawy. Pierwszym punktem programu  wyprawy było zwiedzanie wytwórni krówek. Uczniowie poznali kolejne etapy produkcji tego smakołyku, smakowali świeżo wytworzone cukierki oraz zapakowali je w  samodzielnie wykonane etykiety.

Po obiedzie wszyscy udali się na spacer do Łazienek Królewskich, a następnie podziwiali Belweder  i  poznali historię tego gmachu.

Kolejnym etapem wycieczki była wizyta w Ogrodzie Botanicznym. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem uczestniczyli w przygotowanych dla nich zajęciach przyrodniczych . Ciekawość rozbudzały informacje o warunkach życia egzotycznych roślin tropikalnych, które można było tam podziwiać, a niektóre nawet dotknąć.

Wszystkim dopisywały dobre humory, a i pogoda również  była wyjątkowo łaskawa.

WYJAZD EDUKACYJNY KRAKÓW - ZAKOPANE – WIELICZKA

Na przełomie maja i czerwca odbyła się wycieczka, której celem było przybliżenie wybranych walorów kulturowych i przyrodniczych naszego kraju. Uczestniczyło w niej 45 uczniów naszej szkoły.

Pierwszym celem naszej podróży było Królewskie Miasto Kraków z bogactwem zabytków i historii. Naszą wędrówkę po mieście rozpoczęliśmy od odnalezienia Smoka Wawelskiego – symbolu Krakowa. Następnie zwiedziliśmy dziedziniec arkadowy Zamku Królewskiego na Wawelu, miejsce koronacji królów Polski – Katedrę na Wawelu, Krypty Królewskie, Kryptę Pary Prezydenckiej oraz Dzwon Zygmunta. Dalsza wędrówka  szlakiem zwanym „Drogą Królewską” zawiodła nas na Rynek Główny, gdzie przywitały nas Sukiennice i  hejnał z wieży bazyliki Mariackiej. Z Krakowa dotarliśmy do miejsca noclegowego w Murzasichlu, urokliwej miejscowości położonej na pograniczu Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Kolejnym etapem poznawania Polski  były wędrówki po Tatrach.  Odbyliśmy  spacer z  przewodnikiem górskim malowniczą  Doliną Małej Łąki, z odpoczynkiem na Wielkiej Polanie Małołąckiej. Tego dnia czekał nas jeszcze wjazd koleją krzesełkową „Szymoszkowa” na szczyt Gubałówki i zjazd kolejką wagonikową w dół. Podczas objazdu po Zakopanem zobaczyliśmy skocznię narciarską, a przejeżdżając przez Jaszczurówkę zwiedziliśmy jeden z obiektów znajdujących się na szlaku architektury drewnianej Podhala -  kaplicę Najświętszego Serca Jezusa. Dużo wrażeń dostarczyła nam wyprawa do największego jeziora w Tatrach – Morskiego Oka. Przejście Doliną Rybiego Potoku, widok na Wodogrzmoty Mickiewicza, ośnieżone jeszcze szczyty górskie i bardzo ciekawe opowieści przewodnika sprawiły, że trasa pomimo, iż była długa minęła bardzo szybko. Po wyprawie do Morskiego Oka  wędrówka Doliną Kościeliską do Schroniska Ornak była już przyjemnym spacerem. Wystarczyło nam jeszcze sił na wizytę w Izbie Regionalnej „U Gąsiennicy”, gdzie z humorem przybliżona została historia osadnictwa na Podhalu oraz kultura tego regionu. Pobyt w Zakopanem zwieńczył spacer historyczną częścią tego miasta oraz wizyta na Krupówkach.

Z żalem opuszczaliśmy góry, ale czekały nas jeszcze tajemnice, jakie głęboko pod ziemią skrywa Kopalnia Soli w Wieliczce. Chcieliśmy dowiedzieć się, czym  obiekt ten zachwyca miliony zwiedzających z całego świata. Po zejściu pod ziemię podziwialiśmy niespotykane na powierzchni komory, jeziora solankowe i niepowtarzalną Kaplicę św. Kingi. Poznaliśmy również narzędzia i metody, jakimi w minionych wiekach wydobywana była sól.