• Wycieczka do Dęblina

          • W środę 20 września 2023 r. uczniowie naszej szkoły dzięki dofinansowaniu w ramach programu POZNAJ POLSKĘ wybrali się do Dęblina. W programie wycieczki znalazły się dwa obiekty charakterystyczne dla tego miasta: Twierdza oraz Muzeum Sił Powietrznych.

            Pierwszym punktem programu była wizyta w Muzeum Sił Powietrznych. Tutaj uczestnicy wycieczki mogli zapoznać się z historią polskiego lotnictwa wojskowego. Wszyscy z zaciekawieniem oglądali dokumenty, szkice, mapy, fotografie, elementy wyposażenia i uzbrojenia samolotów oraz mundury i kombinezony  polskich pilotów wojskowych. Dzięki panującej tego dnia słonecznej pogodzie dużą atrakcją dla uczestników wycieczki była wystawa plenerowa prezentująca samoloty, śmigłowce oraz sprzęt rakietowy i radiolokacyjny. Największe zaciekawienie wzbudził jednak Jak 40 w biało-czerwonych barwach, którym latały najważniejsze osoby w państwie.

            Następnie odwiedziliśmy twierdzę dęblińską gdzie pan przewodnik zapoznał nas z dziejami całego zespołu fortecznego - od budowy w pierwszej połowie XIX wieku, poprzez rozbudowę i modernizację, wydarzenia związane z I wojną światową, okres międzywojenny, kiedy w Dęblinie stacjonował 15 Pułk Piechoty „Wilków”, najbardziej tragiczny okres II wojny światowej, gdy w Twierdzy znajdował się Stalag 307, aż po stan obecny.

            Po sutym obiedzie przejechaliśmy do Woli Gułowskiej – miejscowości, która kojarzy się nam oczywiście z ostatnią regularną bitwą wojny obronnej stoczoną w pierwszych dniach października 1939 roku, przez Samodzielną Grupę Operacyjną “Polesie” dowodzoną przez generała Franciszka Kleeberga. Aby uhonorować te wydarzenia i uczcić pamięć i wysiłek zbrojny żołnierzy SGO “Polesie”, wzniesiono Pomnik Czynu Bojowego Kleeberczyków – który mogliśmy podziwiać i o którym pan przewodnik opowiadał nam ciekawie.

            Mogliśmy także odwiedzić Matkę Boską Gułowską, która łaskawie spogląda na przybywających tam wiernych. Ojciec karmelita opowiedział nam o objawieniach jakie miały miejsce w Woli Gułowskiej, początkach zakładania klasztoru karmelitów w tej miejscowości.

            Pełni wrażeń i wspomnień, wróciliśmy do szkoły.