Pasowanie na czytelnika uczniów kl 1
JASEŁKA
Niewątpliwie okres Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, pełen radości, refleksji, nadziei i serdecznych spotkań w gronie najbliższych. W dobrym przeżyciu Bożego Narodzenia pomaga świadome pielęgnowanie tradycyjnych zwyczajów i rytuałów świątecznych. Jednym z nich są Jasełka, czyli widowisko o Bożym Narodzeniu, którego treścią jest historia narodzenia Pana Jezusa. Przygotowania do Jasełek w naszym przedszkolu trwały wiele dni, uczyliśmy się kolęd i pastorałek. W tym roku odbyły się aż trzy przedstawienia jasełkowe. Jasełka wystawiły dzieci z grupy 4-latków, 5-latków i 6-latków. W dniu 19 grudnia, 21 grudnia i 05 stycznia odbyły się przedstawienia dla rodziców, natomiast 05 stycznia dla całej społeczności przedszkolnej. Pod okiem swoich pań w rolę aktorów pięknie wcieliły się wszystkie przedszkolaki i przedstawiły Jasełka.
Świąteczny nastrój podkreślały niecodzienne stroje dzieci, bożonarodzeniowa dekoracja sali, przedszkolaki na moment przestały być zwykłymi dziećmi i zmieniły się w najświętszą rodzinę, anioły, gwiazdeczki, pastuszków i królów, przenosząc wszystkich obecnych w czasy sprzed dwóch tysięcy lat. Mali artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem wiernie odtwarzali swoje role, prezentowali umiejętności recytatorskie, taneczne i wokalne. Wszystkim przedszkolakom należą się ogromne pochwały za zaangażowanie, recytowane wierszyki, kolędy i pastorałki, dzięki którym stworzyły wspaniałą, świąteczną atmosferę i podbiły serca całej widowni. Jasełka wprowadziły wszystkich zgromadzonych w świąteczny nastrój. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz wzmacniają serdeczne relacje między nami.
Serdecznie dziękujemy dzieciom za piękny występ, a rodzicom za przygotowanie strojów oraz za przygotowanie dzieci do występów.
7
FINAŁ KONKURSU " JESTEM BEZPIECZNY, BO SŁUCHAM KOMISARZA MISIA"
Policjanci z Wydziału Prewencji łukowskiej komendy wraz z przedstawicielami gmin Łuków i Trzebieszów zorganizowali konkurs plastyczny dla najmłodszych uczniów szkół podstawowych. Dzieci miały wykonać dowolną pracę artystyczną nawiązującą do tematu konkursu - „Jestem bezpieczny, bo słucham Komisarza Misia”. Prace miały nawiązywać do zagrożeń związanych z przemocą i agresją oraz sięganiem po narkotyki, alkohol, nikotynę.
Wykonana samodzielnie przez dziecko praca mogła być zrobiona dowolną techniką. Wszyscy uczniowie włożyli ogrom starań i wykazali się niesamowitymi zdolnościami. Komisja konkursowa oceniając wszystkie prace uwzględniała samodzielność wykonania pracy, pomysłowość, walory artystyczne i estetyczne, materiał użyty do jej wykonania.
Jedyną pracę konkursową w naszej szkole wykonał uczeń klasy IIIa Konrad Andrzejewski zdobywając wyróżnienie. Otrzymał on z rąk Komendanta Powiatowej Policji w Łukowie podinspektora Leszka Misiaka oraz przedstawicieli samorządów dyplom i grę planszową. Gratulujemy !
Opracowanie: R. Olszewska
Paczuszka dla Maluszka - podsumowanie
Każdy gest, nawet najdrobniejszy… zmienia świat, czyjś świat.
Dzielenie się z innymi ludźmi tym, co mamy, jest jedną z najpiękniejszych rzeczy, jakich możemy dokonać w swoim życiu. Nieważne, czy jesteśmy bogaci, czy biedni. Zawsze można czymś się podzielić. Nasza szkoła po raz drugi przystąpiła do akcji "Paczuszka dla maluszka" tj. zbiórkę artykułów kosmetycznych do pielęgnacji chorych dzieci.
Wszystko to trafiło już do podopiecznych Fundacji Małych Stópek tj. Siedleckiego Hospicjum dla dzieci. Serdecznie dziękujemy Rodzicom i uczniom za wsparcie w naszej akcji. Dzięki Wam udało się nam przygotować dużą ilość paczek. Mimo trudnych czasów udowodniliśmy, że zawsze można liczyć na społeczność naszej szkoły oraz przedszkolaków. Dziękujemy za Waszą szczodrość, życzliwość i wsparcie (w postaci przekazywanych darów), które traktujemy, jako wyraz Waszej dobroci i chęci niesienia pomocy.
M.Turemka, M. Kozakowska5
"Najpiękniejsza łukowska choinka i ozdoba choinkowa"
Z przyjemnością informujemy, że uczennica klasy VIa - Marysia Kozakowska otrzymała wyróżnienie w konkursie organizowanym przez Muzeum Regionalne w Łukowie oraz Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łukowskiej. Na konkurs wpłynęło 107 prac. W dniu 22 grudnia 2022 r. w gmachu Muzeum Regionalnego w Łukowie odbył się wernisaż wystawy pokonkursowej. W wydarzeniu oprócz osób nagrodzonych oraz pracowników Muzeum wzięli udział: Wicestarosta Łukowski - Janusz Kozioł oraz Prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łukowskiej - Grzegorz Kochański.
ŻYCZENIA BOŻONARODZENIOWE OD LUBELSKIEGO KURATOR OŚWIATY
JASEŁKA
"Niech wiara, miłość i pokój nas prowadzi"
Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy i piękny, pełen miłości, pojednania i wiary z którym wiąże się wiele zwyczajów. Jednym z nich są jasełka , które przenoszą nas w odległe czasy i przypominają , że w Betlejem przyszedł na świat Zbawiciel.
W dniu 22 grudnia w Zespole Szkół w Gręzówce odbyło się spotkanie, gdzie uczniowie naszej szkoły wprowadzili nas w nastrój świąteczny przygotowując jasełka pt. ”Jezus może narodzić się w każdym z nas”. Przedstawione jasełka, były oryginalną prezentacją tajemnicy, którą będziemy wszyscy żyli. Świętując, co roku Narodzenie Pańskie, chcemy głosić naszą wiarę w Jezusa, chcemy wyrazić wolę ciągłego zapraszania Go do naszych codziennych spraw. Niech okres świąt będzie dla nas wszystkich czasem radości, miłości, spokoju i dobrego odpoczynku.
Uczniowie zostali przygotowani pod kierunkiem nauczycieli: T.Pirosa, D.Sójka, A. Federczyk, R. Olszewska, H. Ślusarczyk, K. Szczygieł, M.Turemka,
Opracowała: M. Turemka
8
Rządowy Program AKTYWNA TABLICA na lata 2020-2024
Szkoła Podstawowa w Gręzówce po raz kolejny otrzymała wsparcie finansowe w ramach rządowego programu „Aktywna Tablica”. Tym razem wsparcie zostało skierowane do uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, którzy uczęszczają do naszej szkoły.
Łączna kwota wsparcia wyniosła 43 750 zł, z czego 80% to środki z budżetu państwa, a 20% wkład własny organu prowadzącego szkołę.
W ramach programu zakupiono m.in:
- monitor interaktywny 75 cali,
- podłogę interaktywną z pakietem do rewalidacji,
- specjalistyczne programy interaktywne do diagnozy i terapii logopedycznej, dysleksji, dyskalkulii, terapii uczniów ze spektrum autyzmu, terapii zapobiegającej trudnościom w zakresie pisania, czytania i liczenia, a także terapii uczniów z niepełnosprawnością intelektualną.
Będą z niego korzystać specjaliści (logopeda, pedagog, pedagog specjalny itp.), a także inni nauczyciele, pracujący z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań w szkole sprawia, że dzieci chętniej się uczą, lepiej przyswajają zagadnienia oraz rozwijają swoje zainteresowania. Pomagają uczniom oraz nauczycielom rozwijać umiejętność stosowania nowoczesnej technologii informacyjno - komunikacyjnej, co jest głównym punktem w zapewnieniu wysokiej jakości edukacji.
Dzięki przyznanej dotacji i wyposażeniu szkoły w profesjonalne pomoce, możemy rozbudzić wyobraźnię dziecka i dłużej utrzymać jego uwagę na omawianym zagadnieniu, zajęcia specjalistyczne i lekcje stają się ciekawsze, a wykorzystywanie programów, gier edukacyjnych i ćwiczeń interaktywnych sprawia, że uczniowie są bardziej zaangażowani, a co za tym idzie łatwiej przyswajają wiedzę.
Więcej o programie na stronie internetowej:
Aktywna tablica - Ministerstwo Edukacji i Nauki - Portal Gov.pl (www.gov.pl)
Wigilia u Biedroneczek
20 grudnia przedszkolaki z grupy Biedronek uczestniczyły w spotkaniu opłatkowym. Ach co to był za dzień! W naszej grupie panowała radosna, ożywiona atmosfera. Świąteczna dekoracja, pięknie przystrojony stół, dzieci odświętnie ubrane, wszystko to wprowadzało nas w nastrój oczekiwania na wyjątkowe, niecodzienne wydarzenia. Wigilia Bożego Narodzenia to jeden z najpiękniejszych dni w roku, na który czekamy i przeżywamy go uroczyście w domach jak i w naszych przedszkolnych progach. Dzieci każdego roku poznają tradycje i zwyczaje świąteczne i chętnie uczestniczą w przygotowaniach: wykonują ozdoby choinkowe, łańcuchy, kartki świąteczne. W tym dniu zostało odczytane Słowo Boże z Ewangelii św. Łukasza o narodzeniu Jezusa, następnie wszyscy pomodliliśmy się. Przyszła też kolej na dzielenie się opłatkiem i składanie sobie na wzajem życzeń. Po życzeniach dzieci zasiadły do stołów gdzie czekały na nie tradycyjne potrawy oraz słodkości przygotowane przez rodziców. Serdecznie dziękujemy mamom za przygotowanie potraw na spotkanie opłatkowe. Życzymy wszystkim rodzicom błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia. Niech Boża dziecina błogosławi waszym rodzinom każdego dnia.
15
Wigilia u "Pszczółek"
20 grudnia w naszym przedszkolu nastał wspaniały moment - Wigilia w grupie "Pszczółki". Dzieci wspólnie z paniami kolędowały, składały życzenia dzieląc się opłatkiem oraz kosztowały smakołyki przygotowane przez Rodziców.
Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych lecz również, co najważniejsze wzmacniają bliskie, serdeczne relacje.
2
KIERMASZ ŚWIĄTECZNY – „RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ”
Dnia 18 grudnia 2022 r. odbył się kiermasz świąteczny, którego celem było zebranie funduszy na leczenie i rehabilitację MARYSI DOŁĘGI. Wspólnymi siłami udało nam się zebrać 3120 zł. Chcemy złożyć serdeczne podziękowania dla p. Marzeny Wielgórskiej za ofiarowanie piernikowych chatek i choinek, p. Martynie Zakrzewskiej Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Łukowie za przekazanie aniołów i bombek oraz wszystkim ludziom dobrego serca, za wsparcie, otwartość, życzliwość i pomoc, bez których to przedsięwzięcie nie przyniosłoby tak obfitych owoców.
Pamiętajmy, że istnieje też możliwość odpisania 1% podatku na leczenie Marysi.
1
Zajęcia otwarte u "Pszczółek"
Dnia 14 grudnia odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców. Panie i dzieci przywitały zebranych piosenką "Zima, zima za oknami...". Następnie rozmawialiśmy o tradycjach zbliżających się świąt, z czym nam się one kojarzą. Kolejnym punktem zajęć było świąteczne opowiadanie i pytania na które dzieci pięknie odpowiadały. Odbyła się również zabawa ruchowa "Wyprawa po choinkę" i zajęcia z bombką.
Na zakończenie dzieci wraz z rodzicami pomalowały farbami ozdoby wykonane z masy solnej, które zabiorą do domu i zawieszą na choince.
14
Przedszkolaki w Parisel Palace na spotkaniu z Mikołajem
W tym wyjątkowym dniu jakim są Mikołajki dzieci z przedszkola wraz z paniami udały się na Mikołajki do pobliskiego Parisel Palace. Na początku każde dziecko wykonało pierniczki, następnie udaliśmy się na zabawy z animatorami przy muzyce i z różnymi akcesoriami. Gdy pierniczki były już upieczone przedszkolaki udekorowały je według własnego pomysłu. Po zajęciach kulinarnych nadszedł czas na pyszny obiad. Kolejnym punktem były konkurencje i zabawy przygotowane przez animatorów. A na zakończenie przybył wyczekiwany gość - Mikołaj, który wręczył prezenty i wykonał zdjęcie pamiątkowe z każdym dzieckiem.
To był wspaniały i niezapomniany dzień pełen wrażeń i niespodzianek.
47
Międzynarodowy Program Powszechnej Dwujęzyczności w gminie Łuków
Pasowanie na ucznia
Rozpoczęcie nauki w szkole jest wielkim przeżyciem zarówno dla dzieci, jak i dla ich rodziców. Mali uczniowie poznają nowe środowisko, kolegów i nauczycieli.
30 listopada 2022r. pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Gręzówce przeżywali niezwykłą uroczystość – ślubowanie. To bardzo ważny dzień w życiu każdego pierwszaka. Podczas uroczystego apelu towarzyszyli dzieciom rodzice, koledzy ze starszych klas, nauczyciele oraz zaproszeni goście .Wszystkich zebranych powitały wychowawczynie klas pierwszych pani Krystyna Szczygieł i Dorota Sójka. Ceremonię ślubowania a następnie pasowania na ucznia poprzedziła część artystyczna.Pierwszaki z przejęciem recytowały wiersze, tańczyły i śpiewały piosenki. Po części artystycznej uczniowie z powagą złożyli ślubowanie, po którym pani dyrektor Leokadia Kozioł symbolicznym ołówkiem pasowała pierwszaków na uczniów. Życzyła im sukcesów w nauce, zapewniając o tym, że nasza szkoła jest przyjaznym miejscem, w którym będą czuć się dobrze. Każdy świeżo pasowany uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom oraz medal. Pierwszaków występami artystycznymi powitali uczniowie klasy II pod kierunkiem pań: Reginy Hermanowicz i Hanny Ślusarczyk. Następnie głos zabrali przedstawiciele rodziców. Dzieci otrzymały od nich rożki obfitości oraz upominki od starszych kolegów i zaproszonych gości.
Na zakończenie miłego i pełnego wrażeń dnia, rodzice przygotowali wszystkim zebranym słodki poczęstunek.
Kochane Pierwszaki! Cieszymy się, że jesteście już uczniami i życzymy Wam sukcesów w nauce. Powodzenia! Niech zdobywanie wiedzy będzie dla Was radością!
Rodzicom dziękujemy za zaangażowanie i pomoc w przygotowaniu uroczystości.
Opracowały : Krystyna Szczygieł, Dorota Sójka
19
#Laboratoria Przyszłości
Dnia 1 grudnia 2022 r. podczas zajęć rewalidacyjnych wykorzystano klocki Lego w ramach programu #Laboratoria Przyszłości.
Układanie klocków pobudza kreatywność i wyobraźnię, uczeń może wymyślać swoje własne budowle i tworzyć nawet bardzo skomplikowane konstrukcje. Budując według określonego wzoru, uczy się z kolei cierpliwości, trenuje koncentrację i rozwiązuje problemy, a także rozwija wyobraźnię przestrzenną. Zaletą układania klocków jest rozwijanie motoryki małej, ćwiczenie koordynacji ręka-oko. Są także niezrównane w trakcie trenowania prawidłowego chwytu, rozpoznawania kształtów, wprowadzania pojęć, takich jak „duży”, „mały”, czy relacji przestrzennych (nad, pod, obok, przed).
Na zajęciach uczeń zbudował i utworzył program do projektu "Diabelski młyn" i "Jaskiniowy samochód"
Opracowanie: M. Kozakowska
1
Podziękowanie
„Dobroć serca jest tym, czym ciepło słońca: ona daje życie.“
— Henryk Sienkiewicz
Wyczarować magię świąt – warsztaty w klasie 5a.
W związku ze zbliżającymi się świętami, w klasie 5a odbyły się warsztaty, podczas których uczniowie wykonali świąteczne lampiony. Wspólne zdobienie słoików było okazją do miłego spędzenia czasu i integracji zespołu. Własnoręcznie wykonanie zimowej dekoracji dało wiele satysfakcji i radości.
Archiwum Aktualności