•

UKS to klub amatorski, który zrzesza młodych ludzi chcących uprawiać daną dyscyplinę sportu. Niekoniecznie na bardzo wysokim poziomie. Ideą UKS-ów jest to, aby były one dostępne dla każdego, niezależnie od tego, czy ma talent. Ważniejsze jest krzewienie kultury fizycznej i odciągnięcie młodzieży od komputerów, smartfonów, ulicy i problemów w domu.

Charakterystyczne dla Uczniowskich Klubów Sportowych jest to, że ich członkami w przeważającej większości są dzieci. Najczęściej powołuje się je przy szkołach, ośrodkach kultury czy lokalnych organizacjach społecznych. Najczęściej prowadzeniem Uczniowskich Klubów Sportowych zajmują się nauczyciele WF i trenerzy, którzy mają czas lub po prostu czują potrzebę zrobienia czegoś dobrego dla lokalnej społeczności. To nie jest praca, a raczej misja, zwłaszcza w kontekście tego, że UKS-y mają bardzo utrudnione zadanie w zakresie pozyskiwania środków na swoje funkcjonowanie. Z formalnego punktu widzenia UKS jest stowarzyszeniem, a więc podlega zapisom ustawy „Prawo o stowarzyszeniach”. Jednak zasady funkcjonowania Uczniowskich Klubów Sportowych są bardzo specyficzne i nie można ich zrównywać z innymi stowarzyszeniami czy klubami sportowymi. Wspomnijmy również, że UKS-y mogą się zajmować jedną lub wieloma dyscyplinami sportu.

Przy Szkole Podstawowej w Gręzówce działa UKS „ Gręzovia” Gręzówka. Prezesem Uczniowskiego Klubu Sportowego jest nauczyciel wychowania fizycznego Krzysztof Sulej. W klubie uczniowie uprawiają piłkę nożna i piłkę siatkową. Uczestniczą w zawodach zgodnych z kalendarzem Szkolnego Związku Sportowego.